W Polsce odbędzie się 14 koncertów, w tym siedem symfonicznych, sześć kameralnych oraz recital fortepianowy. Koncerty będą miały miejsce w Sulechowie, Zielonej Górze, Nowej Soli, Rzepinie, Słubicach, Łagowie, Żarach i Krośnie Odrzańskim. Tradycyjnie także polscy muzycy będą koncertować za Odrą, m.in. we Frankfurcie, Münchebergu czy w Berlinie.
Pierszwe koncert kameralny odbędzie się 3 marca w Sulechowie, natomiast koncert inauguracyjny 4 marca w Zielonej Górze. Podczas tego wydarzenia zostanie wykonane dzieło-misterium „Poemat ognia” Aleksandra Skriabina w wersji oryginalnej z wykorzystaniem iluminacji. W koncercie udział wezmą: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa, Chór Akademii Sztuki w Szczecinie, pianista Paweł Kowalski, zespół waltornistów niemieckich, a dyrygować będzie Czesław Grabowski.
W ramach festiwalu po raz czwarty odbędzie się Międzynarodowe Forum Młodych Dyrygentów pod kierownictwem dyr. Filharmonii Zielonogórskiej prof. Czesława Grabowskiego. Wezmą w nim udział młodzi dyrygenci z Polski i Niemiec.
„Dni Muzyki nad Odrą” w obecnej formule sięga 2000 r. Powstał on z połączenia dwóch festiwali: Międzynarodowych Spotkań Muzycznych Wschód-Zachód i Frankfurckich Dni Muzyki. Festiwal to głównie wymiana muzyków, orkiestr, dyrygentów oraz połączenie słuchaczy i wielbicieli muzyki z Polski i Niemiec.
Więcej informacji na temat festiwalu i koncertów na stronie filharmoniazg.pl