W warsztatach wzięło udział ponad 60-ciu uczniów z północy regionu. Prowadzący zajęcia w niekonwencjonalny sposób porwali młodzież do prawdziwej redakcyjnej burzy mózgów. W ruch poszły telefony, komputery i tablety. Wyobraźnia młodych Lubuszan nie zna granic. Głównym tematem pracy wszystkich grup była kontrowersyjna teza „Nie na moim podwórku”. Uczniowie mieli za zadanie szukać argumentów, którymi przekonają lokalne środowisko, dlaczego nie chcą „u siebie” farmy wiatrowej, kopalni odkrywkowej i elektrowni atomowej. Była to prawdziwa lekcja wystąpień medialnych oraz pracy w redakcji.
Ideą warsztatów jest uświadomienie młodzieży, że może poprzez dostępne narzędzia multimedialne, włączyć się aktywnie w życie swojego lokalnego środowiska, szkoły i regionu. To ważne, obecnie Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego prowadzi wiele ciekawych akcji, ogłasza konkursy i planuje ogłoszenie konkursu na mikrodotacje na inicjatywy młodzieżowe.
Zamysłem organizatorów, jest zainspirowanie uczestników, by chcieli stworzyć redakcje profili, portali lub aplikacji w swoim środowisku. Dzięki takim kanałom informacji, których twórcami będą sami odbiorcy, samorząd województwa będzie docierał z wiadomościami o programie Młodzi On-Life. Poprzez stworzenie np. aplikacji mobilnej młodzież będzie ze sobą współpracować, wymieniać się informacjami, a podczas spotkania przede wszystkim integrować się poprzez pracę w grupie i rozwijać umiejętności. Ważną wartością dodaną warsztatów jest umiejętność wykorzystania nowych technologii do nauki i informacji. Prowadzącymi warsztaty byli firma Reprezentuj.com oraz przedstawiciel Parku Interior. To praktycy działający w branży social media, nowych mediów i rozwiązań internetowych. Bardzo często są zapraszani do roli ekspertów podczas różnych wydarzeń gospodarczych, również z młodzieżą. Prowadzącymi warsztaty byli: Bartosz Benewiat, Iwo Adaszyński, Marta Benewiat, Karolina Rudy, Katarzyna Tudek. Część praktyczną poprzedziła prezentacja działań samorządu dla młodzieży w ramach kampanii Młodzi On-Life. W trakcie warsztatów uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję zapoznać się z ofertą turystyczną regionu, dowiedzieć się o ciekawych wydarzeniach, które odbywają się na terenie województwa lubuskiego, dowiedzieć się, jak sięgać po fundusze europejskie krajowe i regionalne. Organizatorem warsztatów był Park Technologiczny Interior z Nowej Soli.
Kolejne warsztaty LubuskiE-młodzież w ramach kampanii Młodzi On-Life, tym razem dla uczniów z południa region, odbędą się 16 marca w Zielonej Górze.