Otwarcie ekspozycji nastąpi 28 kwietnia o godz. 17.00. Wernisaż będzie także okazją do wysłuchania wykładu o artyście i jego twórczości. Przedstawi go kuratorka ekspozycji Urszula Kozakowska-Zaucha z Muzeum Narodowego w Krakowie (z uwagi na duże zainteresowanie na wernisaż obowiązują zaproszenia-wejściówki, do odbioru w sklepiku muzealnym).
Na wystawie ukazanych zostanie 35 prac obrazujących różne zakresy tematyczne podejmowane przez twórcę. Począwszy od wątków patriotyczno-historycznych przez problematykę religijną z wiodącym nurtem eschatologicznym, aż po motywy autobiograficzne, wspomnieniowe i rozliczeniowe. Szczególnie bogato reprezentowane będą przedstawienia portretowe naznaczone skomplikowaną symboliką i wypełnione nie zawsze zrozumiałymi dla dzisiejszego odbiorcy atrybutami.
Nie zabraknie także autoportretów malarza stanowiących osobny i bogaty nurt w jego sztuce. Na uwagę zasługuje także “Don Kichot i Sancho Pansa”, wyjątkowa kompozycja w dorobku Malczewskiego, będąca wspomnieniem z podróży do Grecji i Azji Mniejszej z hrabią Karolem Lanckorońskim. Dopełnieniem ekspozycji będą prace pejzażowe, bowiem malarz nie pozostawał obojętny na piękno otaczającego go krajobrazu. Będą to widoki okolic Krakowa czy widoki zakola Wisły widzianego z krakowskiego Zwierzyńca.
Jacek Malczewski (1854-1929) – jeden z najwybitniejszych i najbardziej uznanych artystów w historii polskiej sztuki, urodzony w Radomiu, zmarł w Krakowie. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (m.in. u Jana Matejki), w której następnie był profesorem, oraz w École des Beaux-Arts w Paryżu.