Znamy kolejnych artystów, który na początku sierpnia wystąpią na 24. edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Jurek Owsiak, w trakcie cotygodniowej audycji „Zaraz Będzie Ciemno” w Antyradiu, ogłosił, że na Pol’and’Rock Festival wystąpią: Czesław Śpiewa Solo Act i amerykański zespół Soulfly!
Pełen line-up tegorocznej edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata można znaleźć na oficjalnej stronie www.polandrockfestival.pl.
Soulfly
Soulfly to amerykańska kapela heavy metalowa założona w 1997 w mieście Phoenix z inicjatywy byłego frontmana zespołu Sepultura, Maxa Cavalery. Zespół ma na koncie 10 albumów studyjnych, a prasa muzyczna donosi że artyści pracują nad kolejnym, 11 krążkiem, który ma trafić na półki latem tego roku. Cavalera zapowiada, że nowa płyta Soulfly pokaże wszystko, co w Soulfly najlepsze, a gatunkowo będzie reprezentować „tribal thrash metal” („plemienny thrash metal”), czyli stworzone przez kapelę autorskie połączenie thrash metalu z muzyką amazońskich plemion.
Poczynając od wydanej w 1998 roku debiutanckiej płyty zatytułowanej „Soulfly”, która sprzedała się w 500 tysiącach egzemplarzy zyskując tym samym status Złotej Płyty, kapela eksperymentowała z różnymi gatunkami metalu i łączyła ciężką muzykę z plemiennymi rytmami rodem z Brazylii i muzyką pochodzącą z Bliskiego Wschodu. Twórczość Soulfly wyróżnia się na rynku muzycznym za sprawą tego, że muzycy odważnie łączą ciężką metalową muzykę z elementami zaczerpniętymi z południowoamerykańskiej muzyki bossa nova czy pochodzącym z Jamajki reggae. Teksty zespołu idą w parze z różnorodnością muzyczną. W piosenkach Cavalera często porusza tematy społeczne i polityczne, śpiewa o wojnie, agresji i niewolnictwie oraz analizuje tematy duchowe.
Początkową twórczość kapeli można było określić mianem nu-metalu, czyli gatunku który święcił sukcesy w późnych latach 90-tych. Wraz ze zmianami składu zespołu (Max Cavalera to jedyny oryginalny członek formacji) zmieniała się też grana przez Soulfly muzyka. Zespół odszedł od nu-metalu i przy wydanej w 2005 roku płycie pod tytułem „Dark Ages” wyraźnie widać ewolucję zespołu w kierunku brutalniejszych brzmień. „Dark Ages” prezentuje już bowiem bardziej agresywne brzmienia z pogranicza groove i thrash metalu i inspirację death metalem.
Cavalera jest często określany mianem wizjonera muzycznego, przywódcy duchowego plemienia fanów Soulfly. Dowodem na różnorodność jego inspiracji może być najnowszy krążek Soulfly, wydany w 2015 roku album „Archangel”. Płyta zawiera łamiące, potężne kawałki, a muzycy błyskotliwie łączą brutalne i szalone jednocześnie riffy gitarowe i niezłomne rytmy perkusji z elementami world music, czyli z muzyką inspirowaną ludowymi brzmieniami pochodzącymi z różnych zakątków świata. Muzycznie utkana z wielu inspiracji i wątków, płyta „Archangel”, testuje granice death metalu. Niektóre z kawałków przywodzą na myśl Behemotha czy stare utwory Slayera. Na najnowszą płytę Soulfly trafiły najbardziej ekstremalne brzmienia w karierze Cavalery, a pozostali członkowie kapeli nie pozostają w tyle. Marc Rizzo prezentuje mistrzowskie umiejętności gitarowe, nadając utworom hipnotyczny, odjechany charakter. Syn Maxa, Zyon Cavalera zachwyca na perkusji, a jego siła i kunszt przywodzi na myśl młodego Dave’a Lombardo.
Płyta to swoista wyprawa w świat duchowości i mistyczna podróż przez bogatą historię obsesyjnie zainteresowanych magią i siłami nadprzyrodzonymi prehistorycznych ludów. Dzięki współpracy z gigantami sceny metalowej takimi jak Todd Jones (z zespołu Nails), Matt Young (z zespołu King Parrot), Richie Cavalera (Incite), Cavalera stworzył płytę nowoczesną, piorunującą, i egzotyczną a jednocześnie zanurzoną w historii muzyki.
Skład zespołu:
Max Cavalera | gitara, wokal
Marc Rizzo | gitara
Tony Campos | gitara basowa
Zyon Cavalera | perkusja
Soulfly – materiały prasowe
Czesław Śpiewa Solo Act
Spowiedź Emigranta to muzyczny Stand-up Czesława Mozila.
Przewrotna, słodko-gorzka i bardzo zabawna opowieść o patriotyzmie, emigracji i ojczyźnie, a także o codziennym życiu popularnego artysty. Co to znaczy odnieść sukces w Polsce? Jak siedzieć na ławce rezerwowych, a i tak strzelać gole? Czy bycie alternatywnym artystą daje popularność wśród dresiarzy? To połączenie monodramu, stand-upu i koncertu jednego z najpopularniejszych współczesnych artystów – Czesława Mozila,
Polska widziana z perspektywy podwójnego emigranta, żyjącego między Danią a Polską, kochającego absurdy obu tych krajów i patrzącego na wszystko z humorem. Historie z życia , opowiedziane za pomocą największych hitów Czesława.
Śpiewane.
Śmieszne.
Wzruszające.
Niezwykle aktualne.
Czesław Śpiewa Solo Act – materiały prasowe
Pol’and’Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 2-4 sierpnia 2018 roku w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Wystąpią m.in. Arch Enemy, Goo Goo Dolls, The Inspector Cluzo, Booze and Glory, Big Mountain, Blues Pills, Balkan Beat Box, Alestorm, Soulfly, Dubioza Kolektiv, Gojira, Frank Carter, Lao Che, Krzysztof Zalewski, Big Cyc, Koniec Świata, Bethel, Pablopavo i Na Górze!
W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Z festiwalowiczami spotkają się m.in. Jerzy Górski i Chris Niedenthal. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. Jak co roku zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych. Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.