Medycyna kosmiczna na UZ

25 wrzesień 2017
Autor: 

W poniedziałek 25 września w Zakładzie Anatomii i Histologii Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się konferencja prasowa na temat pierwszych realizowanych przez studentów z Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej badań w ramach projektu The Universe of Cells. Uruchomiona została także strona internetowa medycynakosmiczna.pl - pierwsza w Polsce strona internetowa tego typu, informująca o pracach koła, oraz medycynie kosmicznej i najnowszych doniesieniach w tej dziedzinie.

- Kosmos jest bardzo inspirujący i mnóstwo jest w nim odnośników do tego co dzieje się na Ziemi. Wielokrotnie okazywało się, że metody i techniki wykorzystywane w eksploracji przestrzeni kosmicznej znalazły swoje zastosowanie w medycynie, mam tu na myśli np. rozrusznik serca, termometr na podczerwień, czy zautomatyzowane ramię do skomplikowanych operacji neurochirurgicznych. Jestem przekonana, że nasze badania będą miały przełożenia na warunki typowo ziemskie -mówi dr hab. n. med. Agnieszka Ziółkowska, prof. UZ – opiekun naukowy.

Pojęcie medycyny kosmicznej wydaje się bardzo odległe, pojawia się pytanie dlaczego naukowcy sięgają aż tak daleko.

- Medycyna kosmiczna ma wiele misji ale jedną z nich jest poznanie funkcjonowania komórek w warunkach odpowiadających przestrzeni kosmicznej. Drugą z misji jest przewidzenie zmian patologicznych w komórkach, a także całym organizmie człowieka w trakcie przebywania w przestrzeni kosmicznej oraz na planetach Układu Słonecznego.

Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej zrzesza 43 studentów medycyny UZ. Przyszli lekarze mają wiele pomysłów i planów m.in. współpraca z Polską Agencją Kosmiczną oraz Stanami Zjednoczonymi, gdzie badania w tej dziedzinie są na najwyższym poziomie.

- To pierwsze koło naukowe tego typu w Polsce, działamy od zeszłego roku i już zdążyliśmy zorganizować pierwszą konferencję naukową w lutym tego roku. Byliśmy także na zaproszenie studentów medycyny w Warszawie i przeprowadziliśmy tam sympozjum z zakresu medycyny kosmicznej. Jesteśmy liderem i pionierami tej dziedziny w kraju - mówi Jakub Szczepański przewodniczący Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej.

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u