Jak podkreślają organizatorzy wystawy to ważna wystawa z wielu powodów, także edukacyjnych. Powszechnie panuje przekonanie, że znany wszystkim „Poczet” namalował Jan Matejko.
Andrzej Pągowski wyjaśnia: - Oczywiście Jan Matejko był malarzem, ale akurat „Poczet” jest dziełem rysunkowym a nie malarskim. To 44 czarno-białe, narysowane ołówkiem portrety, przedstawiające postaci władców w bardzo dostojnych pozach. Dopiero po śmierci Matejki, jego uczniowie - Leonard Stroynowski i Zygmunt Papieski stworzyli drugą wersję pocztu, malowaną kolorową i z inaczej skadrowanymi postaciami. Właśnie te wersje – namalowane, a więc niematejkowskie – funkcjonują w powszechnej świadomości, mediach czy książkach. Powstał więc swoisty chaos i wystawa ma na celu go uporządkować. Właśnie stąd wziął się cały pomysł.
Nowy poczet stworzony przez Waldemara Świerzego pokazuje postaci zgodnie z tym, jak je kiedyś postrzegano, przez pryzmat emocji, wprost z ich zaletami, ale też wadami. Nie jest tajemnicą, że Matejko kilku władców pominął. W nowym poczcie prezentowani są wszyscy. Także ci, którzy w naszej historii nie zapisali się złotymi zgłoskami.
Powstało łącznie 49 portretów ludzi z krwi i kości, osobowości. Cały projekt był przygotowywany jako edukacyjny i wieloletni. Wystawa będzie pokazywana w muzeach w wielu miastach Polski.
Uroczyste otwrcie wystawy w Lubsku będzie miało miejsce 31 października o godz. 11.00.