Protest mieszkańców Cigacic. Jutro nie przejedziemy przez most

28 marzec 2019
Protest mieszkańców Cigacic. Jutro nie przejedziemy przez most dronlubuski.pl

Od 1 kwietnia most w Cigacicach na starej S3 będzie zamknięty dla pojazdów o masie przewyższającej 3.5 tony. Powodem jest jego bardzo zły stan techniczny.

Jak poinformował nas starosta zielonogórski Krzysztof Romankiewicz, jeśli most nie zostanie naprawiany w ciągu kilku najbliższych lat będzie służył tylko pieszym i rowerzystom. Będziemy mieć zatem przepiękną ścieżkę rowerową od Zielonej Góry do samej Odry i dalej do Sulechowa.

Zamknięcie mostu dla pojazdów powyżej 3.5 t spowoduje ogromne utrudnienia wśród mieszkańców, którzy podróżują autobusami PKS oraz utrudni pracę rolnikom, którzy nie przejadą traktorami z naczepami, nie pojadą alternatywną drogą S3 ponieważ ruch maszyn rolniczych na ekspresówce jest zakazany. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że remont mostu pochłonie minimum 15 mln zł.

Most jest teraz w posiadaniu Urzędu Miasta Zielona Góra. Miasto przejęło go przed planowanym połączeniem z gminą wiejską w 2014 roku. Teraz najchętniej problemu jak i mostu pozbyliby się. Władze Zielonej Góry na remont chcą przeznaczyć jedynie 2 mln zł ponieważ jak powiedział wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, Zielona Góra musi zabezpieczyć kilka milionów złotych na utylizację składowiska odpadów w Przylepie, które miasto przejęło od powiatu.

W zeszłym tygodniu Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak spotkał się z Zarządem Powiatu Zielonogórskiego oraz Wiceprezydentem Zielonej Góry Krzysztofem Kaliszukiem. Tematem spotkania było poszukiwanie środków na jego remont.

Wojewoda obiecał wesprzeć poszukiwania źródeł finansowania na remont mostu a docelowo zredukowania go tylko do pieszo-rowerowego. Z takim zamiarem nie zgadzają się jednak okoliczni rolnicy, którzy stracą możliwość dojechania do swoich pól. 

Protest mieszkańców odbędzie się w piątek, 29.03 od godz. 7.30. Mieszkańcy będą przez dwie godziny blokować stary most w Cigacicach ostrzegając jednocześnie, że jeżeli protest nie przyniesie efektu następnym krokiem będzie blokada nowego mostu na drodze ekspresowej S3. 

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Dziś bronimy wolności słowa

  Dziś bronimy wolności słowa

  Dziś w całym kraju odbędą się protesty w obronie wolnych mediów. W Gorzowie rozpoczną się o 17 przy Fontannie Paukscha na Starym Rynku a w Zielonej Górze godzinę później przed Filharmonią na Powstańców Wielkopolskich.

 • Demonstracje w obronie TVN

  Demonstracje w obronie TVN

  We wtorek 10 sierpnia, dzień przed zapowiadaną w Sejmie debatą o "lex TVN", w miastach i miasteczkach niemal całej Polski oraz pod Sejmem RP zorganizowane zostaną protesty pod hasłem "Wolne media, Wolni ludzie, Wolna Polska"

 • Smaczne Lubuskie nad Odrą

  Smaczne Lubuskie nad Odrą

  W piątek, 9 lipca w Cigacicach odbędzie się czwarte już spotkanie w ramach cyklu Rarytas Lubuski w kuchni. Tym razem pod nazwą Rarytas nad Odrą. Na wydarzenie zaprasza Urząd Maszałkowski Województwa Lubuskiego.

 • Mężczyzna wpadł do Warty w Gorzowie Wielkopolskim. Trwa akcja poszukiwawcza (ZDJĘCIA)

  Mężczyzna wpadł do Warty w Gorzowie Wielkopolskim. Trwa akcja poszukiwawcza (ZDJĘCIA)

  Trwają poszukiwania na rzece Warta w Gorzowie Wielkopolskim. Strażacy otrzymali zgłoszenie, że do wody wpadł mężczyzna.

 • Mieszkańcy gminy Trzebiechów mają dość. "Żądamy remontu drogi śmierci" (ZDJĘCIA)

  Mieszkańcy gminy Trzebiechów mają dość. "Żądamy remontu drogi śmierci" (ZDJĘCIA)

  Cały czas zaostrza się spór o przebudowę drogi wojewódzkiej nr 278 na odcinku Sulechów - Trzebiechów. Mieszkańcy gminy w bojowych nastrojach ponownie zablokowali trasę, żądając dalszego remontu. Inwestycję wstrzymał konserwator zabytków.

 • Będzie most w Pomorsku!

  Będzie most w Pomorsku!

  Dzięki zabiegom marszałek Elżbiety Anny Polak oraz działaniom samorządu województwa jest pozytywna decyzja dot. budowy mostu przez Odrę w Pomorsku. – To dobra wiadomość dla mieszkańców regionu, którzy na tę przeprawę czekają. Zabiegamy także o budowę kolejnych mostów: w Połęcku, Gościmcu, a także w Kostrzynie nad Odrą i Krośnie Odrzańskim. Trwają także prace związane z budową mostu w Milsku – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u