Wystrzałowy Sylwester (film)

30 grudzień 2019
Autor: 
Wystrzałowy Sylwester dronlubuski.pl

Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego Roku był dla wszystkich mieszkańców miasta miły i bezpieczny. Od wielu lat nieodłącznym akcentem tego okresu są fajerwerki, które mimo swojej atrakcyjności – przy niewłaściwym ich używaniu – mogą być przyczyną wielu kłopotów.

Pamiętajmy! Używanie fajerwerków dopuszczalne jest tylko dwa dni w roku - 31 grudnia i 1 stycznia. W pozostałe dni obowiązuje zakaz zakłócania spokoju. Za jego złamanie grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo kara grzywny (art. 51§1 KW). Podczas zabawy fajerwerkami nie wszyscy zdają sobie sprawę, że te z pozoru niegroźne przedmioty są prawdziwymi ładunkami wybuchowymi. Nieumiejętne obchodzenie się z nimi może doprowadzić do tragedii.

Aby z sylwestrem wiązały się tylko miłe chwile, należy przestrzegać podstawowych zasad. Oto niektóre z nich:

 • kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i sprawdźmy czy posiadają one odpowiednie atesty - Polska Norma nr PN-C-86061 w sprawie oznakowania wyrobów pirotechnicznych - (wyrób powinien posiadać co najmniej następujące oznaczenia; nazwę produktu i klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcje obsługi w języku polskim);
 • przed użyciem należy koniecznie zapoznać się z instrukcją obsługi i postępować zgodnie z zaleceniami producenta;
 • fajerwerki mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie i tylko one mogą je kupić;
 • pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci! odpalając ładunek należy przewidzieć tor lotu i miejsce upadku;
 • należy używać materiałów pirotechnicznych jedynie na zewnątrz budynków - fajerwerki zapalone w pomieszczeniach mogą doprowadzić do zapalenia się włosów lub odzieży, ich wybuch może też spowodować uszkodzenie słuchu;
 • zabronione jest wypuszczanie fajerwerków z okien i balkonów - stwarza to duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do mieszkania sąsiadów i spowodować panikę bądź pożar;
 • nie wolno odpalać fajerwerków w pobliżu stacji paliw i zbiorników z płynami łatwopalnymi - zabaw z fajerwerkami należy unikać również w pobliżu samochodów;
 • nigdy nie przetrzymujmy petard w dłoniach.

Namawiamy jednak, aby nie kupować petard. Zamiast nich kupmy karmę dla zwierząt przebywających w schronisku. Głośne eksplozje wywołują u zwierząt stres, nie tylko tych domowych ale również dzikich. 

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Prezydent pyta o Sylwestra

  Prezydent pyta o Sylwestra

  Być albo nie być, oto jest pytanie? Robić czy nie robić, to też jest pytanie? Może dacie odpowiedź na nie.

 • Policja podsumowała sylwestrową noc. Zatrzymano 7 pijanych kierowców

  Policja podsumowała sylwestrową noc. Zatrzymano 7 pijanych kierowców

  Podczas ostatniego dnia 2019 roku i z początkiem Nowego Roku w województwie lubuskim nie doszło do żadnego wypadku drogowego, a plenerowe imprezy sylwestrowe odbyły się spokojnie, bez poważniejszych zdarzeń.

 • Sylwester w domowym zaciszu

  Sylwester w domowym zaciszu

  Nie wybierasz się na bal sylwestrowy, ani szaloną dyskotekę do rana? Nie przejmuj się! Nowy Rok możesz przywitać samemu, w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi równie hucznie jak na zorganizowanej imprezie. W domowym zaciszu także możesz przeżyć wyjątkową noc.

 • Sylwester czyli wigilia Nowego Roku

  Sylwester czyli wigilia Nowego Roku

  Sylwester to dzień, który przede wszystkim kojarzy nam się z hucznym pożegnaniem starego roku i przywitaniem nowego. Szampan, konfetti, sztuczne ognie i dobra zabawa – tak najprościej ujmując świętujemy w ten dzień. Jednak ostatni dzień roku to nie tylko bale do rana, to święto, a zarazem dzień magiczny, który kryje w sobie wiele tajemnic…

 • Sylwester miejski w Zielonej Górze. Będzie dyskoteka oraz pokaz fajerwerków!

  Sylwester miejski w Zielonej Górze. Będzie dyskoteka oraz pokaz fajerwerków!

  W Zielonej Górze wspólnie przywitamy Nowy Rok 2020 na parkingu Centrum Biznesu. Będzie Sylwestrowa Dyskoteka Dorosłego Człowiek oraz pokaz fajerwerków!

 • Iłowa: 37-latek zabił swojego kota. Usłyszał zarzut umyślnego zabicia zwierzęcia

  Iłowa: 37-latek zabił swojego kota. Usłyszał zarzut umyślnego zabicia zwierzęcia

  Iłowscy policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że mieszkaniec powiatu żagańskiego miał uśmiercić swojego kota. Reakcja policjantów była szybka i skuteczna – 37-latek przyznał się do zabicia zwierzęcia. W trakcie czynności procesowych mężczyzna przyznał się do popełnienia przestępstwa.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u