Na program złożyły się m.in. utwory Edwarda Dębickiego, które na stałe wpisały się do dziedzictwa kulturowego Polski. Można było usłyszeć piosenki z repertuaru Anny German czy Edyty Geppert. Program wzbogaciły tańce w unikalnej choreografii, nawiązującej do rodowych tańców taborowych m.in. Serbianki, tańców z chustami.
Zaproszeni zostali goście specjalni z Rosji, Szwecji, Mołdawii, Hiszpanii, Rumunii, którzy poznali w Gorzowie autentyczną kulturę romską i są już jej ikonami. Artyści ci zaprezentowali przebogaty repertuar oryginalnych lirycznych i dramatycznych pieśni, romansów cygańskich i brawurowych tańców, opracowanych zarówno w dawnych czasach, jak i współczesnych.
Różnorodność koncertu jubileuszowego zapewnili gościnnie zaproszone, największe gwiazdy muzyki romskiej na świecie m.in. Mahala Rai Banda z Rumunii, Michelle Nascimento z ognistym flamenco z Hiszpanii, Natasha Buzyleva z Rosji, Witt Michaj solista legendarnej Romy, Dumitru Harea wirtuoz fletni pana z Mołdawii. Koncert Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno zwieńczył występ wszystkich artystów festiwalu.
W tym roku festiwal Romane Dyvesa poprzedzony i uzupełniony byl kampanią informacyjno-społeczną wśród gorzowskiej młodzieży. Romane Dyvesa - Gypsy is cool - muzyka, bogactwo kulturowe Romów – to hasło prelekcji i wykładów które na miesiac przed imprezą, wspólnie z Manuelem Dębickim, synem Edwarda, poprowadził Tamasz Kammel. Kampania miała na celu zbudować most tolerancji pomiędzy społecznościami oraz przybliżyć bogactwo oraz różnorodna muzykę Romów.
źródło: XXVII Festiwal Romane Dyvesa 2016