Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty na nowych warunkach. "Od 20 do 30 procent mniej treści"

19 listopad 2020
Autor: 
Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty na nowych warunkach Fot. MEN/Twitter

Zmiany na maturze i egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku. Nie obejmą one części materiału, który znajduje się w podstawie programowej. Ponadto uczniowie będą mieli do rozwiązania mniej zadań.

W czwartek, 19 listopada, odbyła się specjalna konferencja zwołana przez Ministra Edukacji Narodowej Przemysława Czarnka. Jej tematem były zmiany, które zostaną wprowadzone na egzaminie maturalnym i ósmoklasisty w 2021 roku.

Minister poinformował, że egzaminy zostaną przeprowadzone w zmienionej formule. Przede wszystkim zawężony zostanie zakres wymagań z podstawy programowej.

- Uruchomiliśmy pracę zespołów eksperckich, które pochyliły się nad podstawami programowymi w zakresie przedmiotów egzaminacyjnych. Mamy pełną świadomość tego, że wcześniej strajk nauczycielski wyłączył nauczanie całkiem, a teraz pandemia koronawirusa i nauczanie zdalne sprawiły, że uczniowie nie byli w stanie i to nie ze swojej winy opanować całego materiału - mówił Przemysław Czarnek.

Zmiany w arkuszach maturalnych i ósmoklasisty

Uczniowie, którzy przystąpią do egzaminów w 2021 roku będą mieli mniejszy niż zazwyczaj zakres materiału. Z oceny ministra edukacji wynika, że będzie to 20-30 procent mniej treści niż normalnie.

Na maturze nie będzie też obowiązku podchodzenia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Wybór będzie należał do ucznia. - W przypadku egzaminu ustnego będziemy patrzyli na rozwój wydarzeń. W tej chwili nie widzimy powodu, by z tej formy egzaminu zrezygnować - informował Maciej Kopeć, wiceminister edukacji.

W ósmych klasach ministerstwo proponuje, aby na części z języka polskiego obowiązywało mniej lektur. Ponadto wypowiedź pisemna zostanie ograniczona tylko do rozprawki lub opowiadania. Będzie też mniej zadań. Zmiany dotyczą także matematyki i języków obcych. Na egzaminach pojawi się bowiem mniej zadań otwartych.

Kiedy próbne egzaminy?

Po opublikowaniu ostatecznej wersji wymagań egzaminacyjnych opracowane zostaną arkusze próbnej matury oraz egzaminu ósmoklasisty. Następnie trafią one do szkół i zdających na około dwa miesiące przed egzaminami.

Przeczytaj też: Gubin: Zaprosił gości na imprezę. Nie wiedział jak ich wyprosić, więc zgłosił włamanie

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u