Dama z żurnala. Stroje z lat 1820 – 1900

07 listopad 2017
Autor: 
Muzeum miejskie Nowa Sól

Dama z żurnala. Stroje z lat 1820 – 1900 z kolekcji Anny Moryto. W piątek 17 listopada o godz. 17.00 Muzeum Miejskie w Nowej Soli zaprasza na otwarcie niecodziennej wystawy historycznego ubioru.

Wystawionych zostanie ponad 20 kompletnych sukien pochodzących z XIX wieku, karty z żurnali modowych, które rozpowszechniły się właśnie w wieku XIX, oryginalne wykroje z tego okresu. Wszystkie stroje pochodzą z największej w Polsce kolekcji prywatnej pani Anny Moryto, która przez fascynację modą stała się obecnie cenioną konsultantką w tej dziedzinie. Wystawę koniecznie zobaczyć trzeba - zachowane stroje z lat 1800-1900 są bardzo rzadkie i właściwie w Polsce niedostępne w handlu antykwarycznym. Niewiele mają też w swoich zbiorach muzea polskie, a wyciągają je z muzealnych magazynów bardzo niechętnie i rzadko. Wystawienie do publicznego oglądu zawsze jest trochę niebezpieczne ze względów konserwatorskich, trzeba zapewnić ochronę przed zmianami wilgotności, przed światłem, kurzem i brudem, no i przed zwiedzającymi, którzy marzą o dotknięciu 200-letniego jedwabiu czy aksamitu.

W XIX wieku kultura mieszczańska zmieniła rolę kobiety – zadania rodowe i mariażowe zastąpił wzór pani domu, strażniczki rodziny, cnotliwej mieszczanki. Strój z jednej strony obrazował wymogi poświęcenia się, by dosięgnąć ideału (sznurowana figura), z drugiej – obrastał wymogami elegancji, dobrego smaku, dobrego gustu. Od XIX wieku ubiór mieszczański niesie cały zestaw cech dobrego wychowania. Schludność, obyczajność, skromność, wyczucie formy, umiejętność ubrania się powabnie, ale nie ponętnie, tak by podkreślić urodę, a nie dać mężczyźnie „powodu”.

Na wystawie będzie można zobaczyć stroje spacerowe i wizytowe, toalety balowe, suknie na specjalne okazje, tj. żałobną i świetnie zachowaną suknię ślubną. Dwie niedawno zakupione przez kolekcjonerkę suknie jeszcze nigdzie nie były wystawiane – w Nowej Soli będzie ich „debiut”.

Podczas otwarcia wystawy obecna będzie właścicielka kolekcji – to ona „oprowadzi” nas po wystawie tematyczną prezentacją multimedialną. Ciekawe będzie również zerknięcie na to, co znajdowało się kiedyś pod damską sukienką, bo ubierane w zrekonstruowane stroje z 1882 roku będą kobieta i mężczyzna.

Na wernisaż (otwarcie wystawy) wstęp jest zawsze nieodpłatny, wejść, posłuchać i popatrzeć może każdy. Wystawa potrwa do 15 stycznia 2018 roku.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u