Gąsienice Tour 2018 PL w Lubuskiem

02 luty 2018
www.facebook.com/events/413701305731662/

Jutro o godz. 14:00 w Międzyrzeczu  a 4.02 w Zielonej Górze pojawi się happening Gąsienice Tour 2018 PL to międzynarodowy projekt artystyczno-satyryczny, którego celem jest walka z politycznym populizmem.

Założeniem happeningu Gąsienice Tour 2017 - 2018 PL jest pokazanie społeczeństwu, czym jest populizm, jak gra na ludzkich emocjach i jaki jest prawdziwy cel wykorzystujących go polityków. Celem tym nie jest poprawa losu współobywateli ani lepsza organizacja aparatu państwowego, lecz po prostu władza, najlepiej władza niczym nieograniczona, pozwalająca na nieliczenie się z wyborcami i na dostęp do pieniędzy, a wreszcie władza zachłanna, nienasycona, konsumująca zgromadzone zasoby i niszcząca wartości.

Właśnie taki typ władzy symbolizują gąsienice zjadające liść z napisem „demokracja” to główny element instalacji artystycznej, która od 4 listopada odwiedza kolejne polskie miasta.

W dniu 4 lutego o godz. 14:00 instalacja wraz z aktywistami z Lubuskiej Koalicji Prodemokratycznej przemieści się ze zbiegu ulic al. Niepodległości i Placu Bohaterów, przez zielonogórski deptak wokół ratusza pod pomnik Bachusa gdzie organizatorzy przybliżą uczestnikom cel zorganizowanego wydarzenia.

Instalacja została zaprojektowana na paradę w Düsseldorfie przez Jacquesa Tilly'ego, artystę znanego ze śmiałych satyr politycznych. Po paradzie miała zostać zniszczona, jednak zainteresowali się nią aktywiści z czeskiej grupy Kaputin. Czesi przemierzyli z nią cały kraj, tłumacząc rodakom, dlaczego nie należy dać się zwieść chwytliwym populistycznym hasłom, a przede wszystkim dlaczego jest tak ważne, by uczestniczyć w wyborach i dać odpór odśrodkowym ruchom prawicowym, które chcą zniszczyć wspólnotę europejską.

Po Czechach przyszła kolej na Polskę. My również uważamy, że należy mówić otwarcie o zagrożeniu demokracji przez ruchy populistyczne i nie bać się nazywać rzeczy po imieniu. Chcemy przeciwstawiać się fali fałszu i zobojętnienia, a przede wszystkim przypominać ludziom, że to oni sami, nikt inny, są odpowiedzialni za przyszłość naszego kraju.

Żródło: Zofia Szozda - inicjatorka Lubuskiej Koalicji Prodemokratycznej

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u