Prelekcja odsłoni kulisy niezwykłej wyprawy zorganizowanej w 1927 roku przez weteranów z Ameryki biorących udział w walkach o wyzwolenie Polski.
Spotkanie towarzyszy kończącej się 15 kwietnia br. prezentacji dwóch wystaw: W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake 1917-1919 oraz pochodzącej z Muzeum Niepodległości w Warszawie ekspozycji Drogi do Niepodległej.
W okresie międzywojennym, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wielkie, kilkusetosobowe wycieczki rozmaitych środowisk polonijnych (stowarzyszeń, związków, organizacji) z Ameryki były niezwykle popularne. Wycieczki takie odbyły m.in.: Związek Sokolstwa Polskiego, Związek Narodowy Polski, Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie, Związek Polaków w Ameryce, Związek Socjalistów Polskich w Ameryce, „Kuryer Polski”, „Gwiazda Polarna” etc.
Wykład poświęcony będzie największej tego typu imprezie – imponującej wycieczce Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP), która odbyła się w 1927 roku – w 10. rocznicę rozpoczęcia Akcji Rekrutacyjnej w Ameryce do Amii Polskiej we Francji. W 1917 roku zainicjowano wielką akcję werbunkową, w wyniku której ok. 22 tysięcy Polaków z Ameryki wyruszyło do Francji, by wstąpić w szeregi tworzonej tam Armii Polskiej, zwanej później Armią Błękitną. Brali oni udział w wojnie we Francji, a po zakończeniu I wojny światowej kontynuowali walkę o wschodnie granice odrodzonej Rzeczpospolitej. Większość z nich (ok. 14 tysięcy) powróciła do Ameryki i w 1921 roku założyli Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce więcej informacji
Zapraszamy, wstęp wolny.