28 XI - wernisaż oraz spotkanie z podróżnikiem

24 listopad 2018
28 XI - wernisaż oraz spotkanie z podróżnikiem Redakcja

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza 28 listopada 2018 roku na dwa ciekawe wydarzenia:

· Godz. 17.00 - otwarcie wystawy Obcy w swoim domu. O wykorzenieniu i utracie ojczyzny na przykładzie Śląska

Ekspozycja przygotowana przez Haus Schlesien w Königswinter we współpracy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Powiatowym w Nysie oraz Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.

Dwujęzyczna wystawa (…) chce tropić te ślady i pokazać, jak wyglądała sytuacja wypędzonych ze swoich rodzinnych stron i jak radzili sobie oni z utratą ojczyzny, biedą i osobistym odrzuceniem. Celem wystawy jest przy tym chęć uniknięcia jednowymiarowego traktowania tematu oraz poprzez kilkakrotną zmianę perspektywy uzmysłowienie widzowi, jak wielowarstwowa jest ta tematyka (Silke Findeisen – fragment Wstępu do katalogu)

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert chóru Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu „Freundschaft” pod dyrekcją Marii Zuchantke.

Chór mieszany Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu „Freundschaft” powstał w 1992 roku. Liczy 22 członków, w repertuarze ma utwory ludowe, klasyczne i religijne w języku niemieckim. polskim i po łacinie. Koncertuje w kraju oraz w Niemczech i w Austrii.

· Godz. 18.00 - spotkanie z cyklu „Z pamiętnika podróżnika”. Tym razem opowieścią o swojej podróży po Zjednoczonych Emiratach Arabskich podzieli się dr Longin Dzieżyc.

Zjednoczone Emiraty Arabskie położone między Zatoką Perską a Omańską od lat kojarzą się z bogactwem naftowych szejków. Obecnie są one symbolem nowoczesności i luksusu, przyciągając licznych turystów, nie tylko klimatem i pięknymi plażami. Szczególnie ważna kulturalna część koncepcji emiratów to zlokalizowana w Abu Zabi wyjątkowa galeria sztuki Louvre Abu Dhabi. Autorem nowatorskiego projektu jest francuski architekt Jean Nouvel. Nawiązuje on do tradycji arabskiego budownictwa: ażurowa kopuła przykrywa przestrzeń ekspozycyjną z unikalną siecią kanałów i basenów. Nowa strategia rozwoju kraju jest pomysłem na jego przyszłość po okresie naftowej prosperity. Polega ona na stworzeniu silnego centrum finansowego, turystycznego i komunikacyjnego. Rozmach i charakter zmian zachodzących w Emiratach Arabskich sprawia, że jest to miejsce bardzo ciekawe, które warto bliżej poznać.

Dr Longin Dzieżyc – wicedyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, kustosz dyplomowany, kierujący Działem Sztuki Dawnej. Autor stałych ekspozycji: Galeria Sztuki Sakralnej, Galeria Tadeusza Kuntze i Sala Zegarowa. Organizator szeregu wystaw czasowych poświęconych sztuce i historii, ze szczególnym uwzględnieniem przeszłości regionu lubuskiego oraz problematyki dotyczącej Kresów. Autor wielu artykułów oraz obszernej monografii Muzealnictwo na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-2000. Pasjonat turystyki i fotografii.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u