· Godz. 17.00 - otwarcie wystawy Obcy w swoim domu. O wykorzenieniu i utracie ojczyzny na przykładzie Śląska
Ekspozycja przygotowana przez Haus Schlesien w Königswinter we współpracy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Powiatowym w Nysie oraz Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.
Dwujęzyczna wystawa (…) chce tropić te ślady i pokazać, jak wyglądała sytuacja wypędzonych ze swoich rodzinnych stron i jak radzili sobie oni z utratą ojczyzny, biedą i osobistym odrzuceniem. Celem wystawy jest przy tym chęć uniknięcia jednowymiarowego traktowania tematu oraz poprzez kilkakrotną zmianę perspektywy uzmysłowienie widzowi, jak wielowarstwowa jest ta tematyka (Silke Findeisen – fragment Wstępu do katalogu)
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert chóru Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu „Freundschaft” pod dyrekcją Marii Zuchantke.
Chór mieszany Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu „Freundschaft” powstał w 1992 roku. Liczy 22 członków, w repertuarze ma utwory ludowe, klasyczne i religijne w języku niemieckim. polskim i po łacinie. Koncertuje w kraju oraz w Niemczech i w Austrii.
· Godz. 18.00 - spotkanie z cyklu „Z pamiętnika podróżnika”. Tym razem opowieścią o swojej podróży po Zjednoczonych Emiratach Arabskich podzieli się dr Longin Dzieżyc.
Zjednoczone Emiraty Arabskie położone między Zatoką Perską a Omańską od lat kojarzą się z bogactwem naftowych szejków. Obecnie są one symbolem nowoczesności i luksusu, przyciągając licznych turystów, nie tylko klimatem i pięknymi plażami. Szczególnie ważna kulturalna część koncepcji emiratów to zlokalizowana w Abu Zabi wyjątkowa galeria sztuki Louvre Abu Dhabi. Autorem nowatorskiego projektu jest francuski architekt Jean Nouvel. Nawiązuje on do tradycji arabskiego budownictwa: ażurowa kopuła przykrywa przestrzeń ekspozycyjną z unikalną siecią kanałów i basenów. Nowa strategia rozwoju kraju jest pomysłem na jego przyszłość po okresie naftowej prosperity. Polega ona na stworzeniu silnego centrum finansowego, turystycznego i komunikacyjnego. Rozmach i charakter zmian zachodzących w Emiratach Arabskich sprawia, że jest to miejsce bardzo ciekawe, które warto bliżej poznać.
Dr Longin Dzieżyc – wicedyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, kustosz dyplomowany, kierujący Działem Sztuki Dawnej. Autor stałych ekspozycji: Galeria Sztuki Sakralnej, Galeria Tadeusza Kuntze i Sala Zegarowa. Organizator szeregu wystaw czasowych poświęconych sztuce i historii, ze szczególnym uwzględnieniem przeszłości regionu lubuskiego oraz problematyki dotyczącej Kresów. Autor wielu artykułów oraz obszernej monografii Muzealnictwo na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-2000. Pasjonat turystyki i fotografii.