Pokaz filmu „Siłaczki”

„Siłaczki” to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny autorstwa Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku.

Siłaczki walczyły o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, o prawa wyborcze, łącząc zaangażowanie emancypacyjne z działalnością niepodległościową.

Film pokazuje losy aktywistek z Poznania, Warszawy, Lublina i Krakowa: Justyny Budzińskiej-Tylickiej – lekarki-społecznicy, która stanęła na czele słynnej delegacji do Piłsudskiego, Marii Dulębianki – pierwszej kandydatki do Sejmu, Kazimiery Bujwidowej – dzięki której staraniom w 1894 na Uniwersytet Jagielloński przyjęto pierwsze studentki, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, nazywanej hetmanką feminizmu, która jako pierwsza wyodrębniła postulaty kobiece z kwestii narodowo-wyzwoleńczych, sióstr Tułodzieckich: Anieli – organizatorki tajnego nauczania, skazanej na karę więzienia, i Zofii – założycielki pierwszego w Polsce związku zawodowego kobiet, Aleksandry Piłsudskiej – żołnierki, orędowniczki sprawy kobiecej, Beli Szpiro-Nissenbaum – emancypantki, aktywistki na rzecz praw kobiet narodowości żydowskiej, Zofii Moraczewskiej – propagatorki spółdzielczości, która jako jedna z ośmiu kobiet w 1919 weszła w skład polskiego Sejmu, Zofii Daszyńskiej-Golińskiej – ekonomistki i pionierki kooperatywizmu, Izabeli Moszczeńskiej – Rzepeckiej – założycielki Ligi Kobiet Polskich oraz Faustyny Morzyckiej – działaczki Kobiecego Koła Oświaty Ludowej, będącej pierwowzorem bohaterki powieści Stefana Żeromskiego Siłaczka. Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, w którym kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych. Zobaczmy, jak Siłaczki do tego doprowadziły.

Zapraszamy na projekcję filmu i spotkanie z autorami Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim, które poprowadzą prof. Magdalena Środa i dr Anita Kucharska-Dziedzic oraz Grzegorz Lipa Lipnicki.

GDZIE i KIEDY? w piątek, 10.05.2019r. w kinie NEWA o godzinie 20.00.

Link do wydarzenia na FB

Info: Ilona Motyka wiceprezeska Lubuskie Stowarzyszenie na rzecz Kobiet BABA