18.05.2019 - Węgierska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

15 maj 2019
Autor: 
18.05.2019 - Węgierska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej MZL

Muzeum Ziemi Lubuskiej uprzejmie zaprasza w sobotę, 18.05.2019 w godz. 17.00 – 24.00 na Węgierską Noc w Muzeum

18 maja przypada doroczne święto muzealników. Jedną z form jego uczczenia jest organizowana na całym kontynencie Europejska Noc Muzeów. Wydarzenie będące wielowymiarową płaszczyzną spotkań muzeów z publicznością. W jego trakcie instytucje udostępniają swoje zbiory bezpłatnie, przygotowują również wiele atrakcji dla zwiedzających. W tym roku Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza już po raz dwunasty na Noc poświęconą kulturze wybranego kraju. Tym razem będzie to Węgierska Noc w Muzeum, na którą złoży się blok imprez i wystaw przybliżających historię, kulturę i tradycje narodu węgierskiego.

Program:

17.00 (przed gmachem MZL) - Inauguracja Węgierskiej Nocy w Muzeum – występ Kapeli Szabolcsa Szilágyiego z parą tancerzy

17.15 (Sala Witrażowa) - Historia Węgier – wykład ilustrowany Ambasadora Ákosa Engelmayera i Jánosa Tischlera, połączony z prezentacją gry historycznej ZnajZnak – Felismered?

17.30 (Galeria Nowy Wiek) - Kąkole, bławatki i maki od niepamiętnych czasów zdobiły ludowe wianki, pasy i serdaki - warsztaty plastyczne pod kierunkiem Krystyna Betiuk

18.00 (przed gmachem MZL) - Kociołkowanie – Ewa Hangel gotuje i prowadzi warsztat gotowania w kociołku

18.30 (Sala Witrażowa) - Nie tylko Omega – rockowe skarby z Węgier. Wykład Roberta Dłucika o klasykach i nieznanych mistrzach węgierskiej muzyki rockowej od lat 60. do dziś.

18.30 (Muzeum Wina) - Rozmowa o węgierskiej piłce nożnej z autorami książki Mistrzowie bez tytułu – Norbertem Tkaczem i Danielem Karasiem

19.00 (Sala Belkowa) - Uroczyste otwarcie wysta Hungarikum – sztuka ludu Matyó oraz W jak Węgry, W jak wino połączone z występem Kapeli Szabolcsa Szilágyiego

19.00 (Muzeum Zielonej Góry) - Polak, Węgier, dwa bratanki… – konkurs wiedzy o Węgrzech

20.00 (Sala Witrażowa) - Wykład Tomasza Pastyrczyka o fotografii węgierskiej i twórczości László Moholy-Nagy oraz Nie wystarczy mieć talent. Trzeba jeszcze urodzić się Węgrem (Robert Capa)

21.30 (Muzeum Wina, obowiązuje rejestracja**, 2 sesje) - HungAry Bistro! – Anna Butrym i Łukasz Ostrowski zaprezentują węgierską kuchnię, kulturę i wino

21.00 – 23.55 (Sala Witrażowa) - Hungarian shorts – pokaz krótkometrażowych i animowanych filmów wybitnych reżyserów węgierskich

23.00 (hol) - Występ Kapeli Szabolcsa Szilágyiego z parą tancerzy

Wystawy specjalne

Hungarikum - sztuka ludu Matyó

W jak Węgry, W jak wino

Buty Stalina - instalacja historyczna

Pokaz obrazów Tihaméra Gyarmathyego ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej

Poszerzone informacje znajdują się na naszej stronie internetowej.

*Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie, kopiowanie i publikowanie owych materiałów w celu promocji wydarzenia.

** Rejestracja na spotkanie "HungAry Bistro!” pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

HONOROWY PATRONAT NAD WYDARZENIEM OBJĘLI:

Ambasada Węgier w Polsce

Elżbieta Polak Marszałek Województwa Lubuskiego

Janusz Kubicki Prezydent Miasta Zielona Góra

WSPÓŁORGANIZATORZY:

Węgierski Instytut Kultury oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej

Źródło: Alicja Błażyńska rzecznik prasowy MZL Muzeum Ziemi Lubuskiej

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u