Blisko 15-letnie doświadczenie Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce (ECK) pokazuje, że mieszkańcy przygranicznych miejscowości często zwierają umowy z firmami z krajów sąsiadujących. Przedsiębiorcy decydując się na rozszerzanie działalności, reklamują się w ościennych państwach, dzięki temu konsumenci na wyciągniecie ręki mają dostęp do zagranicznych towarów i usług.
Co w sytuacji, gdy klient napotka problem z firmą z innego kraju? Odpowiedzią jest Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce należące do sieci ECC-Net, które bezpłatnie pomaga konsumentom rozwiązać spór np. z niemieckim sprzedawcą.
Gdzie i kiedy można nas znaleźć?
Przedstawiciele ECK z Polski i Niemiec będą obecni podczas Święta Hanzy. Zainteresowanych otrzymaniem bezpłatnej porady prawnej zapraszamy 13 lipca do naszego stanowiska na Pl. Przyjaźni w Słubicach w godz. 10.00-17.00. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z pomocy polskich i niemieckich ekspertów, a także wziąć udział w konkursach z nagrodami.
W jakich sprawach pomagamy?
Wszelkiego rodzaju umowy zawarte między konsumentem a przedsiębiorcą z innego kraju Unii Europejskiej, Norwegii lub Islandii, np.:
• zakup auta od zagranicznego sprzedawcy;
• kupno mebli, sprzętu RTV/AGD;
• zakup wycieczki z biurem podróży;
• wszelkiego rodzaju usługi typu: fryzjer, mechanik, stomatolog itp.
• problem z linią lotniczą
• i inne transgraniczne sprawy
Sprawy Polsko-Niemieckie
• Polka zakupiła kurnik od niemieckiej firmy, który uległ zniszczeniu w czasie użytkowania i pozbawił kury życia. Dzięki pomocy ECK Polska i ECK Niemcy, konsumentka uzyskała zwrot wysokości 75 euro.
• Zagubiony pierścionek zaręczynowy w czasie przesyłki. Wybranka konsumenta nie doczekała się zaręczyn, bowiem klient otrzymał puste pudełko. Dzięki współpracy ECK Polska i ECK Niemcy konsument otrzymał blisko 1000 euro zwrotu.
• Konsument pojechał wraz z żoną i dziećmi do parku rozrywki w Niemczech. Po odejściu od kasy, zauważył, że kasjerka wydała mu 50 euro za mało. Interwencja ECK Polska i ECK Niemcy zakończyła spór i konsument otrzymał pieniądze.
Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce odnotowało w 2018 r. największą liczbę spraw na przedsiębiorców z Niemiec (14% skarg), na kolejnych miejscach znalazły się Wielka Brytania i Irlandia.