· 11.09.2019 , godz. 17.00 – otwarcie wystawy „Dawne zielonogórskie atelier fotograficzne 1858-1945" więcej
· 12.09.2019, godz. 17.00 – spotkanie z autorami książki „Winiarska i bachiczna tradycja Zielonej Góry" więcej
· 13.09.2019, godz. 17.00 – otwarcie wystawy „Winnica Cantina Karoliny i Mariusza Pacholaków" więcej
„Dawne zielonogórskie atelier fotograficzne 1858-1945"
Ekspozycja przedstawia historię dawnych zakładów fotograficznych, które funkcjonowały w Zielonej Górze w latach 1858-1945. Początki profesjonalnej fotografii w mieście są związane z osobą Ottona Linckelmanna, który w 1858 roku przy dzisiejszej ulicy Moniuszki założył swoje pierwsze studio fotograficzne. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat ponad 20 fotografów prowadziło swoje atelier, m.in. przy dzisiejszych ulicach Jedności, Drzewnej czy Kupieckiej. Niektóre z nich działały nieprzerwanie aż do końca II wojny światowej, a po jej zakończeniu w części z nich wykonywali zdjęcia polscy fotografowie.
Więcej informacji: dr Bartłomiej Gruszka, tel. 604 937 710
„Winiarska i bachiczna tradycja Zielonej Góry"
Spotkanie z autorami książki, która jest pierwszym interdyscyplinarnym opracowaniem tematyki winiarskiej i bachicznej opartej na wiedzy szeroko pojętych nauk społecznych: antropologii kulturowej, socjologii i kulturoznawstwa. Autorami są pracownicy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego: socjologowie, antropolodzy kulturowi i kulturoznawcy. Moderatorką wydarzenia będzie prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak.
„Winnica Cantina Karoliny i Mariusza Pacholaków"
Winnica Cantina istnieje od 2006 roku. Jest położona we wsi Mozów, 2 km na wschód od Sulechowa. Obecnie powierzchnia uprawy wynosi 3,30 ha, a dominującymi odmianami są: Sauvignon Blanc, Riesling, Piont Grigio, Hibernal, Regent, Dornfelder oraz Rondo. Ciekawą atrakcją, wyróżniającą winnicę w regionie, stanowi kapliczka ze św. Urbanem I – patronem winnic, rolników i dobrego urodzaju, witająca enoturystów przekraczających bramę winnicy. Na wystawię będzie można się zapoznać m.in. z: historią wsi Mozów, odmianami winorośli uprawianymi na winnicy i ofertą enoturystyczną Cantiny.
Więcej informacji dr Arkadiusz Cincio, tel. 68 327 23 45 wew. 29
Zapraszamy, wstęp na wszystkie wydarzenia – bezpłatny.
*Udział w wydarzeniach jest równoznaczny wyrażeniem zgody na wykorzystywanie wizerunku osób w nim uczestniczących w materiałach zdjęciowych, filmowych, publikacjach promocyjnych realizowanych przez Organizatora.
Muzeum Ziemi Lubuskiej
https://newslubuski.pl/zapowiedzi/7226-winobraniowe-wernisaze-i-spotkania-w-muzeum-ziemi-lubuskiej.html#sigProId0929afceac