Blisko 4 miliony – tyle kosztuje rozbudowa i doposażenie Centralnej Sterylizatorni w Szpitalu w Zielonej Górze. Jest to potrzebne, bo lecznica się rozrasta.
Centralna Sterylizatornia to ważne miejsce na terenie zielonogórskiego szpitala. Śmiało można powiedzieć, że jest to kawałek serca lecznicy. To tutaj odbywa się mycie, dezynfekcja i sterylizacja sprzętu medycznego, aby można było go ponownie użyć. Mówimy tu między innymi o narzędziach chirurgicznych wielorazowego użytku.
Szpital w Zielonej Górze się rozwija, więc konieczny jest także rozwój samej sterylizatorni. Powstało przecież Centrum Zdrowia Matki i Dziecka wraz z nowym blokiem operacyjnym i salami cięć cesarskich. Wbrew pozorom to spore obciążenie dla sterylizatorni.
– Trzeba było koniecznie rozbudować sterylizatornię po to, żeby przerobiła to wszystko, co dodatkowo pojawiło się w szpitalu, czyli sześć dodatkowych sal operacyjnych. Przypomnę, że podstawowy blok operacyjny to było siedem sal operacyjnych, w związku z tym dwukrotnie wzrosła ilość miejsc na blokach operacyjnych i potrzeba wysterylizowanych narzędzi – mówił Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
Prace przy rozbudowie już trwają
Zadanie pod tytułem „Rozbudowa i doposażenie Centralnej Sterylizatorni w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze” jest już realizowane. Inwestycja opiewa na kwotę 3,95 miliona złotych, z czego przeszło 3,93 miliona pochodzi ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Właśnie dziś, 27 lutego, podpisano umowę na drugą transzę środków, która popłynie dla lecznicy.
– W tej chwili trwa przebudowa, prace postępują i zaczyna być widać, co tam się dzieje. Musimy przygotować się do spełnienia przepisów, a po przebudowie będziemy spełniać wszystkie normy. Obecnie pracuje 22 techników sterylizacji narzędzi, 2 pielęgniarki i 2 sanitariuszy. Docelowo będziemy mieć dodatkowo 8 techników sterylizacji narzędzi – informowała Małgorzata Turonek, kierownik Centralnej Sterylizatorni.
Będzie kolejne wsparcie?
Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak zapewniała, że nie jest to jedyne wsparcie dla szpitala w Zielonej Górze, które przewidziano w 2023 roku.
– Na wniosek zarządu województwa Sejmik Województwa Lubuskiego przeznaczył w tym roku blisko 200 mln złotych na ochronę zdrowia. Tylko w Szpitalu Uniwersyteckim zainwestujemy blisko 100 milionów – tłumaczyła marszałek Polak.
Przeczytaj też: „Tak dla lubuskiej onkologii”. Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją (ZDJĘCIA)