Rywalizacja trwa (ZDJĘCIA)

06 październik 2016
Autor: 
Krzysztof Gonera

Blisko tysiąc uczniów z 24 klas mundurowych, które reprezentują wszystkie województwa nasze go kraju przystąpiło do rywalizacji sportowej. Przed młodymi ludźmi wiele zadań do wykonania i sposobności do wykazania się w konkurencjach sprawnościowych. Trwa III Centralny Zlot Klas Mundurowych.

Rywalizacja podczas odbywającego się w Żaganiu III Centralnego Zlotu Klas Mundurowych odbywa się według ściśle określonych zasad. Zespoły zostały podzielone na trzy grupy po osiem zespołów każda. Przed uczestnikami zlotu, począwszy od pierwszego dnia, staje wiele wyzwań. Każda klasa codziennie w zależności od przydzielonego numeru startowego wykonuje swoje zadania. Jednym z bloków zadaniowych jest wykonanie zadań na strzelnicy. Uczniowie strzelają z krótkiej i długiej broni pneumatycznej. Ponadto na strzelnicy uczestnicy mogą zapoznać się z różnego rodzaju sprzętem strzeleckim, są to repliki broni ASG, karabinki do strzelania z markerów paintball i różnego rodzaju broń pneumatyczna. Tu także wykorzystując symulatory broni strzeleckiej, zapoznają się z umiejętnościami typowo żołnierskimi, takimi jak: przyjmowanie właściwej postawy strzeleckiej, czy umiejętnościami celowania. Ponadto na uczniów czeka również konkurencja rzutu granatem ćwiczebnym.

Prócz tego jednym z punktów nauczania jest pokaz działania patrolu saperskiego. Przygotowana ścieżka saperska pełna była ukrytych atrap min, niewybuchów. Wykorzystując wykrywacze min i macki saperskie, młodzież miała za zadanie rozminowanie odcinka terenu i wykonanie przejścia dla pododdziału. Obok saperów z 23 pułku artylerii, specjalistyczne wyposażenie prezentują także żołnierze Żandarmerii Wojskowej z Żagania, a ratownicy medyczni uczą udzielania pierwszej pomocy.

Przez cały okres pobytu uczniów prezentowany jest także ciężki sprzęt bojowy, będący na wyposażeniu żołnierzy Czarnej Dywizji. Uczniowie mają doskonałą sposobność m.in. do zapoznania się z czołgami Leopard 2A4 i 2A5, KTO Rosomak, czy wyrzutnią „Langusta” i armatohaubica AH-152 „Dana”. Barwnie o maskotce lubuskich pancerniaków, legendarnym czołgu T-34 „Rudym” o numerze taktycznym 102 opowiada Marek Łazarz, prezes Stowarzyszenia Stowarzyszenie Klub Pancernych. Równolegle uczniowie zapoznają się z tradycjami i współczesnością Czarnej Dywizji.

Niezwykle widowiskową i wyczerpującą, a zarazem dogłębnie sprawdzającą przygotowanie oraz umiejętności uczniów, jest konkurencja marszobiegu. Podczas biegu, piętnastoosobowe uczniowskie drużyny, na ośmiokilometrowej pętli muszą wykonać przygotowane wcześniej zadania. Każda z drużyn realizuje pięć zadań jak choćby ewakuacja rannego na odcinku 30 metrów, czy rzut grantem ćwiczebnym. O wyniku drużyny stanowić będzie również czas osiągnięty podczas przepychania pięciotonowego pojazdu na wyznaczonej odległości, a także przenoszenie ciężkich skrzynek z amunicją. Zmęczeni biegiem zawodnicy muszą również uspokoić oddech i wykazać się hartem oraz umiejętnością skupienia i wykonać strzelanie z broni pneumatycznej. Każda z drużyn prezentuje ponadto umiejętności z zakresu musztry i piosenki marszowej. Prócz tego zespoły przedstawiają swoje szkoły oraz środowisko, z którego się wywodzą, miasto i region. Jednocześnie każdego popołudnia na uczestników zlotu czekają występy artystyczne i wspólne spotkania.

Centralny Zlot Klas Mundurowych w Żaganiu potrwa do 8 października.

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u