Kwietniowa rocznica (ZDJĘCIA)

10 kwiecień 2017
Autor: 
por. Krzysztof Gonera, st. chor. Rafał Mniedło

W poniedziałek, 10 kwietnia 2017 roku, w kolejną rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) uczcili pamięć ofiar tamtych wydarzeń stając do apelu.

Dokładnie siedem lat temu rządowa delegacja leciała na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu. Tego dnia miała miejsce najtragiczniejsza katastrofa w historii III Rzeczpospolitej - prezydencki samolot rozbił się nieopodal lotniska Smoleńsk-Północny. Na jego pokładzie znajdowało się wielu wybitnych Polaków, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, były Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, czy ówczesny Dowódca Wojsk Lądowych, generał broni Tadeusz Buk.

Uroczystości rozpoczęły się w symbolicznym i zarazem szczególnym miejscu dla żołnierzy Czarnej Dywizji, pod pomnikiem generała Buka. Tutaj w milczeniu i zadumie złożono wiązanki kwiatów i zapalone zostały znicze, jako symbol pamięci tamtych wydarzeń. To właśnie w Żaganiu generał Buk stawiał swoje pierwsze kroki oficerskie, aby później dowodzić 34 Brygadą Kawalerii Pancernej i wreszcie zdobyć pierwszą generalską gwiazdkę. Pamięć o generale jak każdego roku, tak i dziś wyrazili żołnierze-sportowcy, którzy wystartowali ze Spały, spod jego grobu w sztafecie poświęconej temu zmarłemu żołnierzowi i wybitnemu dowódcy. Realizacja memoriału odbywa się cyklicznie, co roku. Sztafeta startuje ze Spały, a kończy się w Żaganiu. Jednakże bieg to nie tylko wysiłek sportowy, bowiem podczas tego trwania w szkołach, placówkach oświatowych i kulturalnych odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących, głównie formie spotkań środowiskowych, akademii i uroczystych apeli. To swoista lekcja historii i patriotyzmu.

Dalsze uroczystości dokładnie w południe przeniosły się na Plac Generała Stanisława Maczka, gdzie żołnierze Czarnej Dywizji stanęli do apelu oddając hołd wszystkim poległym podczas katastrofy lotniczej sprzed siedmiu lat. Prócz reprezentantów spod znaku husarskiego skrzydła w uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich, lokalnych szkół i mieszkańcy miasta. W obecności asysty i kompanii honorowej wystawionej przez 11 batalion dowodzenia odczytano „Katyński Apel Poległych”, a dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń oddano salwę honorową.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u