Czarna Dywizja w Dniu Flagi w Brukseli (ZDJĘCIA)

02 maj 2017
Autor: 
WAK

Na zaproszenie Ambasadora RP w Królestwie Belgii, Artura Orzechowskiego delegacja Czarnej Dywizji uczestniczyła w uroczystościach Dnia Flagi i Dnia Polonii. Poczet sztandarowy wystawiony przez 34BKPanc wystąpił z historycznym sztandarem Stowarzyszenia 1. Polskiej Dywizji Pancernej „Benelux”, który znajduje się w zbiorach żagańskiego Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych.

W minioną niedzielę w jednym z najstarszych brukselskich świątyń, Kościele Notre Dame de la Chapelle spotkało się blisko 2 tys. belgijskiej Polonii żeby uczcić dzień Flagi Rzeczypospolitej.Przybyli także goście honorowi uroczystości,przedstawiciele Senatu RP z senator Janiną Sagatowską, Przewodniczącą Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, szefowie polskich placówek dyplomatycznych z Arturem Orzechowskim Ambasadorem RP w Królestwie Belgii i Michałem Polakowem Chargé d’affaires a.i. Stałego Przedstawicielstwa RP przy NATO, polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego.

W uroczystościach wzięli również udział szefowie przedstawicielstw wojskowych z gen. broni Andrzejem Fałkowskim, Polskim Przedstawicielem Wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i UE oraz wiceadmirałem Waldemarem Głuszko, Zastępcą Dyrektora Generalnego Sztabu Wojskowego UE, z licznie przybyłymi oficerami pełniącymi służbę w tych instytucjach. Żagańska delegacja, w składzie której znalazł się również sekretarz Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków płk rez. Waldemar Kotula wzięła udział w uroczystej mszy świętej wraz z Polakami przybyłymi z różnych zakątków Belgii z wiceprezesem Rady Polonii Belgijskiej Janem Bieleckim na czele. Stowarzyszenie 1 PDPanc w Belgii, zrzeszone w FOPP reprezentował Jan Cornelissens wraz z zarządem.Polonijne organizacje, jak podkreślił ambasador A. Orzechowski, stawiły się po raz pierwszy z tak licznymi pocztami sztandarowymi,będącymi świadkami wielu ważnych wydarzeń w życiu Polaków w Królestwie Belgii, najstarszy z nich ma 85 lat.

Poczet sztandarowy Czarnej Dywizji pod dowództwem ppor. Adriana Napory, ze sztandarem kombatantów 1PDPanc wprowadził do świątyni ponad 50 świeckich i religijnych sztandarów. Fakt ten podkreślił rolę, jaką Maczkowcy odgrywali przynosząc pod Biało-Czerwoną wolność Belgii we wrześniu 1944 roku, a potem przez lata przypominali i krzewili wartości, które towarzyszyły im w wojennej epopei. Historyczny sztandar brał udział m.in. w spotkaniach Polonii z Janem Pawłem II. Pod tym symbolem pancerniacy gen. Maczka z krajów Beneluxu także powrócili do Polski we wrześniu 1991 roku.

Głównym celebransem Mszy św. był ks. Ryszard Sztylka–rektor Polskiej Misji Katolickiej w krajach Beneluxu, który w swojej homilii wskazał m.in. historyczne źródła Dnia Flagi oraz,co zostało z entuzjazmem przyjęte przez zgromadzonych,żarliwie mówił o sile patriotyzmu wielu pokoleń belgijskiej Polonii. Uroczystą oprawę wydarzenia zapewniły Chór Reprezentacyjnego z Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Kujawia” z Koronowa, która po zakończeniu części religijnej zaprezentowała koncert utworów patriotycznych. GillesLapers, wolontariusz i badacz wojennych dziejów 1PDPanc zaprezentował wystawę części swoich zbiorów korespondujących z treściami celebrowanego święta. Tradycyjnie widoczni w czasie uroczystości byli motocykliści z klubów polonijnych z Belgii i Francji, wśród nich m.in. Jacques Wiacek z Paryża.

Wyjątkowa atmosfera świątecznego zgromadzenia dotrze do wielu Polaków rozsianych na całym świecie dzięki TVP Polonia, której zespół rejestrował wydarzenie, które ze względu na skalę i oprawę niewątpliwie zapisze się w najnowszej historii belgijskiej Polonii.

WAK

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u