Wojewódzkie obchody Zbrodni Katyńskiej

18 kwiecień 2016
Autor: 

W kolejną 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, 13 kwietnia br. w Gorzowie Wlkp. oddano hołd i należną cześć wszystkim pomordowanym w sowieckich obozach zagłady i więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Zbrodnia Katyńska była aktem ludobójstwa, dokonanym wiosną 1940 roku na rozkaz samego Stalina, na ponad czternastu tysiącach polskich jeńców wojennych i blisko siedmiu i pół tysiącach cywilnych więźniów. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. Nazwa Zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRR postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.

Pamiętając o tych wydarzeniach, odbyły się w Gorzowie uroczystości rocznicowe, w których na zaproszenie Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka uczestniczył dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Jarosław Mika. W uroczystości uczestniczyli także senatorowie i posłowie RP, przedstawiciele lokalnych organów, urzędów, instytucji i administracji publicznej, służb mundurowych, uczniowie lokalnych szkół i mieszkańcy miasta.

Pierwszym akcentem uroczystości była msza święta odprawiona w Katedrze p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pod przewodnictwem księdza biskupa Stefana Regmunta, Ordynariusza Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Tuż po mszy świętej zaproszeni goście w asyście kompanii honorowej, wystawionej przez 61. Pułk Rakietowy ze Skwierzyny, udali się na Cmentarz Komunalny przed Pomnik – Krzyż Ofiar Katynia, gdzie odbył się uroczysty apel i kontynuowane były dalej rocznicowe obchody. Tam odczytano „Katyński Apel Poległych”, a dla upamiętnienia tych wydarzeń oddano salwę honorową. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem oraz odegranie utworu okolicznościowego „Cisza” i Śpij kolego”.

Tekst: mjr Artur Pinkowski, zdjęcia: chor. Rafał Mniedło - Sekcja prasowa 11DKPanc

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u