Zbrodnia Katyńska była aktem ludobójstwa, dokonanym wiosną 1940 roku na rozkaz samego Stalina, na ponad czternastu tysiącach polskich jeńców wojennych i blisko siedmiu i pół tysiącach cywilnych więźniów. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. Nazwa Zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych.
Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRR postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.
Pamiętając o tych wydarzeniach, odbyły się w Gorzowie uroczystości rocznicowe, w których na zaproszenie Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka uczestniczył dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Jarosław Mika. W uroczystości uczestniczyli także senatorowie i posłowie RP, przedstawiciele lokalnych organów, urzędów, instytucji i administracji publicznej, służb mundurowych, uczniowie lokalnych szkół i mieszkańcy miasta.
Pierwszym akcentem uroczystości była msza święta odprawiona w Katedrze p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pod przewodnictwem księdza biskupa Stefana Regmunta, Ordynariusza Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Tuż po mszy świętej zaproszeni goście w asyście kompanii honorowej, wystawionej przez 61. Pułk Rakietowy ze Skwierzyny, udali się na Cmentarz Komunalny przed Pomnik – Krzyż Ofiar Katynia, gdzie odbył się uroczysty apel i kontynuowane były dalej rocznicowe obchody. Tam odczytano „Katyński Apel Poległych”, a dla upamiętnienia tych wydarzeń oddano salwę honorową. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem oraz odegranie utworu okolicznościowego „Cisza” i Śpij kolego”.
Tekst: mjr Artur Pinkowski, zdjęcia: chor. Rafał Mniedło - Sekcja prasowa 11DKPanc
https://newslubuski.pl/armia/334-wojewodzkie-obchody-zbrodni-katynskiej.html#sigProIdd7e8dfae1f