Sztafeta żołnierskich serc

18 kwiecień 2016
Autor: 

Po zakończeniu uroczystości przy grobie śp. generała broni Tadeusza Buka, sztafeta Jego pamięci wyruszyła w ponad 400-kilometrową trasę do Żagania. Pierwszy etap biegu prowadził do Zelowa.

„Sztafeta żołnierskich serc” – te słowa, wypowiedziane na cmentarzu przez dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych, gen. broni dr. Mirosława Różańskiego przyświecały biegaczom podczas pierwszego odcinka VI. edycji sztafety. – Droga była bardzo wymagająca, a pogoda typowo „taktyczna”, zatem stwierdzenie gen. Różańskiego dodawało nam sił. – powiedział po pierwszym dniu sztafety jej dowódca, podporucznik Michał Sasinowski, na co dzień referent prawny w 34BKPanc.

Po rozpoczęciu biegu, do jego uczestników dołączyli żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, uczniowie pobliskich szkół oraz wszyscy chętni, którzy chcieli w ten sposób uczcić pamięć poległych w katastrofie. Tradycyjnie już w szyku nie zabrakło Antoniego Smolarka, przyjaciela gen. Buka.

Na szczególne słowa uznania zasłużył starszy szeregowy Dawid Trojan z 18. pułku rozpoznawczego z Białegostoku. - Dawid jadł banana co 10 km i tym sposobem przebiegł cały dystans liczący dokładnie 81 km. – ppor. Sasinowski skrzętnie podliczał Dawidowi ilości zjedzonych owoców. - Czyżby drogą do takiej wytrzymałości były jedynie banany? – zastanawiali się pozostali biegacze, pełni podziwu dla kolegi.

Kiedy dotarli do centrum Zelowa, z wielką gościnnością, w towarzystwie władz lokalnych i grona pedagogicznego, powitali ich burmistrz, Urszula Świerczyńska oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, Jan Karol Kozłowski. Następnego dnia w szkole zaplanowano patriotyczną akademię z młodzieżą.

Po ukończonym mokrym, zimnym i deszczowym odcinku cały skład sztafety pospiesznie udał się do najbliższego sklepu i wykupił wszystkie banany. Dzięki temu następnego dnia, z nową dawką energii, będą mogli przystąpić do nie mniej wyczerpującego etapu, z metą w miejscowości Szadek.

Tekst: kpt. Rafał Nowak, ppor. Michał Sasinowski, foto: ppor. Michał Sasinowski 34BKPanc

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u