Szkolenie na „piątkę”

22 styczeń 2019
Szkolenie na „piątkę” st. szer. Łukasz Kermel / st. szer. Michał Gawroński

W dniach 17-18 stycznia żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach OSPWL Wędrzyn zostali poddani ocenie stopnia wyszkolenia na szczeblu drużyn.

Strzelcy z 2 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17WBZ, bo to właśnie ten pododdział jest odpowiedzialny za sformowanie kolejnej zmiany, rozpoczęli intensywne szkolnie taktyczno-ogniowe.

Dowódca formowanej kompanii przygotował bardzo wymagający scenariusz, który rozpoczął się wczesnym rankiem w czwartek 17 stycznia. Żołnierze sprawdzeni zostali z praktycznych czynności bojowych. Bardzo duży nacisk nałożono na umiejętność współdziałania w drużynach, gdyż dobra organizacja i komunikacja jest warunkiem koniecznym, by uzyskać powodzenie w walce.

Strzelcy musieli pokonać własne słabości i ograniczenia wykonując zadania w zróżnicowanym terenie oraz w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, ale to także element, który trzeba kształtować, bo może okazać się kluczowy w newralgicznym momencie.

„Żołnierz musi wykonać zadanie, nawet gdy zmęczenie psychofizyczne sięga zenitu. Rolą dowódców drużyn jest odpowiednie zmotywowanie swoich podwładnych do działania, by mimo tych ograniczeń potrafili wznieść się na wyżyny” - ocenia dowódca plutonu ppor. Dawid Grobelski.

Zmotoryzowani w trakcie dwudniowego szkolenia manewrowali niemal po całym OSPWL Wędrzyn wykorzystując mobilność i świetne wartości bojowe sprawdzonych i niezawodnych KTO Rosomak. „To bardzo dobry sprzęt, dodaje nam pewności siebie w trakcie realizacji zadań”. – ocenia wartości bojowe jeden z kierowców KTO z 7bSKW.

Po wyczerpującym dniu, przyszła mroźna noc w rejonie wyjściowym, gdzie zorganizowano elementy zabezpieczenia bojowego oraz reagowano na pojawiające się zagrożenia. Rano, skoro świt, w piątek 18 stycznia nastąpiło kolejne przemieszczenie i przygotowanie do zadania głównego tj. szturmu na wzgórze, gdzie wzdłuż ważnej arterii drogowej swoje siły rozmieścił przeciwnik.

„Takie zajęcia jak dziś są podsumowaniem okresu szkolenia i pomimo, iż w składzie pododdziału jest sporo „młodzieży” poziom jest co najmniej zadawalający” – ocenia zajęcia dowódca kompanii.

W trakcie natarcia na punkt oporu przeciwnika, strzelcy z 7bSKW/17WBZ wykorzystywali cały dostępny arsenał, a dowódcy drużyn sprawnie dowodzili potencjałem ludzkim, aby wykonać zadania.

***

V zmiana PKW Rumunia rozpocznie swój półroczny dyżur w lipcu 2019 roku. Do tego czasu zrealizuje liczne szkolenia taktyczne i ogniowe. 230-osobowy kontyngent w zdecydowanej większości tworzyć będą żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Głównym zadaniem jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy - Wschód.

tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski

zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel / st. szer. Michał Gawroński

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u