ZUS zwalnia ze składek. Zobacz kto skorzysta

21 lipiec 2021
Autor: 
ZUS zwalnia ze składek. Zobacz kto skorzysta Pixabay

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek.

Ci pierwsi, skorzystają także z „postojowego”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski od 23 lipca.

Nowelizacja przepisów „Tarczy antykryzysowej” przewiduje wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Choć formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami, to ze względu na zamknięcie szkół, dotkliwie odczuli oni skutki lockdownu.

- Właściciele sklepików szkolnych mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec - informuje Agata Muchowska Regionalny rzecznik, prasowy ZUS woj. lubuskiego. - Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki a spełnią warunki do zwolnienia, mogą wystąpić o zwrot nadpłaconych środków. Będą oni też mogli uzyskać świadczenie postojowe za miesiące, w których zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. - maksymalnie pięć razy. Wysokość świadczenia to 2080 zł.

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A).

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Tam również ZUS zamieści informację o statusie wniosku.

Wnioski o zwolnienie ze składek będzie można złożyć do końca września.

NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u