ZUS: Świadczeniobiorcy sami mogą tworzyć potwierdzenia

04 sierpień 2021
Autor: 
ZUS: Świadczeniobiorcy sami mogą tworzyć potwierdzenia Adobe Stock

Pobierasz świadczenie z ZUS i potrzebujesz dokumentu z danymi z Twojego konta? Teraz możesz utworzyć go samodzielnie i przekazać do instytucji, która tego od Ciebie oczekuje.

Dotychczas tylko ubezpieczeni i płatnicy składek mogli samodzielnie generować elektroniczne potwierdzenia o danych zgromadzonych w ZUS na Portalu Usług Elektronicznych PUE. Teraz taką możliwość mają także świadczeniobiorcy.

Potwierdzenie danych świadczeniobiorcy to dokument podpisany za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to dowód, że dokument został utworzony w systemie informatycznym ZUS i nie wymaga już podpisu pracownika. W taki sposób można na przykład utworzyć potwierdzenie informacji o przysługujących emeryturach, rentach i zasiłkach, czy wysokości świadczenia. Taki dokument można przekazać do instytucji, która tego oczekuje.

Dotychczas, jeżeli ubezpieczeni potrzebowali tego typu potwierdzenia z danymi z ZUS, żeby np. przedstawić je w urzędzie czy w banku, najpierw musieli złożyć wniosek. Teraz sami mogą utworzyć potrzebny dokument, który jest odpowiednio potwierdzony.

Na zmianach zyskali również ubezpieczeni, którzy mogą wygenerować potwierdzenie z informacją, że nie pobierają żadnego świadczenia.

NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u