Farmy wiatrowe. Odnawialne źródło energii (ZDJĘCIA i FILM)

27 lipiec 2017
Autor: 

Na terenie naszego kraju działa już prawie 1000 wiatraków. Według wyliczeń mają już potencjał do zaspokojenia potrzeb energetycznych naszego kraju na poziomie jednej trzeciej.

Energetyka wiatrowa jest niezwykle rozwijającą się gałęzią gospodarki w naszym kraju. Jednak przed właścicielami ciężki okres. Wszystko przez zmiany prawa wprowadzone przez PiS. Wśród obostrzeń czytamy, że wiatraki muszą być oddalone od zabudowań mieszkalnych na dystans nie mniejszy niż 10-krotność ich wysokości. Kilkukrotnie wzrósł również podatek od nieruchomośc. Nie dotyczy on wszystkich odnawialnych źródeł energii, ale wyłącznie wiatraków.

Najwiecej farm znajduje się w Margoninie (województwo wielkopolskie, powiat chodzieski) - 60 turbin oraz Kisielicach (województwo warmińsko-mazurskie, powiat iławski) - 43 turbiny. Na trzecin miejscu uplasowało się Tychowo (województwo zachodnio-pomorskie) ex aequo z Farmą Wiatrową Korsze (województwo warmińsko-mazurskie, powiat kętrzyński) po 35 turbin.

W czerwcu br. powołano Zielonogórski Klaster Energii. To wspólna inicjatywna miasta Zielona Góra, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz lokalnych firm działających głównie w ramach Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. List intencyjny w sprawie utworzenia Klastra podpisało dziewięć podmiotów, w tym także spółki Enea Operator i Enea Innovation. Jednym z celów klastra ma być wzmocnienie niezawodności dostaw energii elektrycznej i stworzenie lokalnego systemu smart grid, który docelowo zostanie włączony we właśnie powstającą koncepcję smart city w Zielonej Górze. (gramwzielone.pl)

Światowym liderem w wytwarzaniu tzw. zielonej energii jest Chińska Republika Ludowa, na kolejnym miejscu znajdują się Stany Zjednoczone. W Europie prym wiodą Niemcy.

Na portalu money.pl czytamy, że "na Morzu Irlandzkim działa od niedawna farma wiatrowa z największymi na świecie turbinami o mocy 8 MW każda. To nie koniec wyścigu – trwają testy jeszcze większych turbin. Farma Burbo Bank II znajduje się w pobliżu Liverpoolu. Składa się z 32 turbin o wysokości 195 m. Każda ma moc 8MW." W morskie farmy wiatrowe zainwestował również Statoil. Koszt inwestycji to 2,3 mld USD. Energia wiatrowa dostarczana przez tę firmę trafia już do 1 mln domów w Europie.

Zobacz: farma wiatrowa w miejscowości Golice (lubuskie).

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u