Wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji można składać od 1 września w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu pierwszego tygodnia do lubuskich oddziałów ZUS trafiło ponad pół tysiąca wniosków.
Przypomnijmy, że choć świadczenie potocznie nazywane jest „500+ dla niepełnosprawnych”, to jednak nie stopień niepełnosprawności jest tu kluczowy a posiadanie ważnego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które chcą otrzymać wsparcie a nie posiadają takiego orzeczenia powinny do wniosku o świadczenie dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dowody ważne dla wydania orzeczenia. Mogą to być na przykład: karta badania profilaktycznego, dokumentacja z rehabilitacji leczniczej lub zawodowej oraz zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku). Jeżeli ktoś ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności powinien je również dołączyć. Wnioski dostępne są na naszej stronie zus.pl oraz w każdej placówce Zakładu. Mogą je składać sami zainteresowani lub ich pełnomocnicy.
W całym kraju, do końca ubiegłego tygodnia, wpłynęło już 18,4 tys. wniosków. Ich rozpatrywanie - zgodnie z przepisami ustawy - rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.
Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat świadczenia prosimy o kontakt ze specjalnie uruchomioną w tym celu przez Centrum Obsługi Telefonicznej infolinią, pod numerem 22 560 16 00.
Źródło: Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego