Zarząd Województwa Lubuskiego bez wotum zaufania

24 sierpień 2020
(4 głosów)
Zarząd Województwa Lubuskiego bez wotum zaufania Redakcja

Jednego głosu zabrakło Zarządowi Województwa Lubuskiego do uzyskania wotum zaufania od radnych sejmiku. Według przepisów jest to równoznaczne ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu.

XX zwyczajna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego została zwołana na 24 sierpnia 2020 r. Z powodu COVID-19 zarządzono obradowanie w trybie zdalnym. Jednym z głównych punktów było rozpatrzenie raportu o stanie województwa za rok 2019 i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi wotum zaufania z tytułu rozpatrzenia raportu o stanie województwa.

W głosowaniu ws. wotum zaufania wzięło udział 30 radnych: 15 głosowało za udzieleniem wotum zaufania, 11 było przeciwnych a 4 wstrzymało się od głosu. Do udzielenia wotum wymaganych jest 16 głosów - bezwzględna większość głosów ustawowego składu sejmiku.

Taki wynik głosowania oznacza nieudzielenie wotum zaufania i jest jednoznaczny z wnioskiem o odwołanie zarządu, ale ten może być rozpatrywany najwcześniej za dwa tygodnie. Do odwołania zarządu województwa potrzeba 3/5 głosów ustawowego składu sejmiku. W naszym województwie to 18 głosów.

Raport o stanie samorządu oraz podejmowanie uchwały w sprawie wotum zaufania to nowy obowiązek samorządów. Ma on na celu „odpolitycznić” toczące się w radach i sejmikach dyskusje nad sprawozdaniem z wykonania budżetu.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • 120 nowych lekarzy w lubuskich szpitalach

  120 nowych lekarzy w lubuskich szpitalach

  Lubuskie ma już pierwszych absolwentów kierunku lekarskiego, którzy teraz zgodnie z procedurą rozpoczną staże w szpitalach. W lubuskich lecznicach przygotowano ok. 120 miejsc stażowych.

 • W trosce o seniora

  W trosce o seniora

  Zajęcia ruchowe, rękodzielnicze, komputerowe, a także opieka pielęgniarki, psychologa, prawnika, kardiologa, diabetologa, psychiatry oraz geriatry – z tego wszystkiego będą mogli korzystać seniorzy z terenu gminy Strzelce Kraj. Otwarto tu właśnie Centrum Aktywności Społecznej.

 • Pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorstw

  Pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorstw

  W związku z pandemią COVID-19 zarząd województwa wprowadza instrumenty łagodzące skutki pandemii w odniesieniu do przedsiębiorców lubuskich korzystających z instrumentów finansowych – pożyczek i poręczeń kredytowych ze środków RPO-L2020 oraz środków będących w dyspozycji ZWL.

 • Trzy miliony na gorzowską chemioterapię (FILM)

  Trzy miliony na gorzowską chemioterapię (FILM)

  Szpital w Gorzowie rozbuduje dzienny oddział chemioterapii. Inwestycję tę kwotą 3 mln zł dofinansuje samorząd województwa. To niezwykle ważna inwestycja dla osób walczących z nowotworem.

 • W Lubuskiem powstanie 5 Centrów Zdrowia Psychicznego

  W Lubuskiem powstanie 5 Centrów Zdrowia Psychicznego

  Marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się w poniedziałek z dyrektor Szpitala w Ciborzu Beatą Sudnik-Kotus. Spotkanie dotyczyło utworzenia przez Szpital Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) w Zielonej Górze.

 • Wylicytuj piękną kreację i wesprzyj 28. Finał WOŚP!

  Wylicytuj piękną kreację i wesprzyj 28. Finał WOŚP!

  Czerwona długa suknia balowa marszałek Elżbiety Anny Polak oraz jedenaście niezwykłych kreacji Natalii Ślizowskiej z pokazu "100 lat polskiej mody" - to tegoroczne lubuskie propozycje, które można wylicytować na Allergo w ramach 28. Finału WOŚP.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.