Zarząd Województwa Lubuskiego bez wotum zaufania

24 sierpień 2020
(4 głosów)
Zarząd Województwa Lubuskiego bez wotum zaufania Redakcja

Jednego głosu zabrakło Zarządowi Województwa Lubuskiego do uzyskania wotum zaufania od radnych sejmiku. Według przepisów jest to równoznaczne ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu.

XX zwyczajna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego została zwołana na 24 sierpnia 2020 r. Z powodu COVID-19 zarządzono obradowanie w trybie zdalnym. Jednym z głównych punktów było rozpatrzenie raportu o stanie województwa za rok 2019 i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi wotum zaufania z tytułu rozpatrzenia raportu o stanie województwa.

W głosowaniu ws. wotum zaufania wzięło udział 30 radnych: 15 głosowało za udzieleniem wotum zaufania, 11 było przeciwnych a 4 wstrzymało się od głosu. Do udzielenia wotum wymaganych jest 16 głosów - bezwzględna większość głosów ustawowego składu sejmiku.

Taki wynik głosowania oznacza nieudzielenie wotum zaufania i jest jednoznaczny z wnioskiem o odwołanie zarządu, ale ten może być rozpatrywany najwcześniej za dwa tygodnie. Do odwołania zarządu województwa potrzeba 3/5 głosów ustawowego składu sejmiku. W naszym województwie to 18 głosów.

Raport o stanie samorządu oraz podejmowanie uchwały w sprawie wotum zaufania to nowy obowiązek samorządów. Ma on na celu „odpolitycznić” toczące się w radach i sejmikach dyskusje nad sprawozdaniem z wykonania budżetu.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u