Samolot z prezydentem wystartował z Babimostu bez kontroli lotów. Prokuratura wszczęła śledztwo

13 sierpień 2021
Samolot z prezydentem wystartował z Babimostu bez kontroli lotów Fot. Redakcja, Port Lotniczy ZG

Prezydencki samolot wystartował bez kontroli lotów z lotniska Zielona Góra - Babimost. Po roku od incydentu śledztwo wszczęła prokuratura w Zielonej Górze. Co będą badać śledczy?

Sprawa ma swój początek 2 lipca 2020 roku. Andrzej Duda po zakończeniu wieców wyborczych w Sulęcinie i Nowej Soli udał się na lotnisko Zielona Góra - Babimost. Tam na głowę państwa czekał już samolot Embrayer 175 wyczarterowany przez rząd od PLL LOT.

Statek powietrzny z prezydentem Andrzejem Dudą wystartował po godzinie 22:00, kiedy kontroler wieży zakończył już służbę. Załoga nie dostała więc instrukcji kołowania i zgody na start. Samolot przez kilka minut leciał w przestrzeni niekontrolowanej (G).

Prokuratura wszczęła śledztwo

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze pod koniec lipca 2021 roku wszczęli postępowanie w sprawie prezydenckiego lotu. Zbadane zostaną trzy wątki. Pierwszy dotyczy spowodowania bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym.

- Drugi wątek w ramach, którego będzie prowadzone śledztwo, to niedopełnienie obowiązków przez osoby sprawujące bezpieczeństwo nad głową państwa. Postępowanie będzie prowadzone też w kierunku zagubienia czy też zniszczenia dokumentu z lotu, chodzi tutaj o zapisy rejestratora z kokpitu samolotu - informuje Zbigniew Fąfera, rzecznik prokuratury.

Jednocześnie sprawa lotu z prezydentem Andrzejem Dudą od ponad roku sprawdzana jest przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych.

Przeczytaj też: Pożar składowiska odpadów koło Sulęcina. W akcji blisko 30 zastępów straży pożarnej (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u