Przymarznięte łabędzie zmorą dla strażaków. Gdy przyjeżdżają, ptaki odlatują (ZDJĘCIA)

26 grudzień 2021
Autor: 
Przymarznięte łabędzie zmorą dla strażaków Fot. OSP Deszczno, OSP Lipki Wielkie

"Łabędzie przymarznięte do lodu" - takie zgłoszenia masowo otrzymują dziś strażacy. Tymczasem okazuje się, że ptaki zupełnie nie potrzebują pomocy.

Dziś, 26 grudnia, straż pożarna na terenie województwa lubuskiego notorycznie otrzymuje zgłoszenia o przymarzniętych łabędziach. Te mają znajdować się na rzekach, kanałach czy jeziorach.

Najwięcej zgłoszeń, bo ponad 10, otrzymali już strażacy z Gorzowa Wielkopolskiego. Wezwania spływały m.in. z miejscowości Karnin i Borek (gmina Deszczno), rejonu Starego Polichna (gmina Santok) czy gorzowskiego kanału Ulgi.

Strażacy ratują nie tylko ludzkie życie, ale ratują też zwierzęta, więc zastępy wyjeżdżają do działań. Łabędzie kompletnie nie potrzebują jednak ich pomocy. Zwykle ratownicy nie zdążą nawet się do nich zbliżyć, bo już po chwili ptaki podrywają się i odlatują.

Przymarznięte łabędzie - czy wzywać straż pożarną?

W mroźny dzień łabędzie zazwyczaj siedzą na lodzie i odpoczywają. Zwinięte ze schowanym dziobem chcą przeczekać czas, gdy nie mają dostępu do pożywienia i wody. Wszystko po to, aby nie tracić siły, dlatego interwencje strażaków mogą przynieść im więcej szkody niż pożytku. Każde poderwanie się do lotu wiąże się przecież z utratą energii.

Łabędzie przymarznięte do lodu możemy jednak bardzo łatwo rozpoznać. Wówczas ptaki starają się za wszelką cenę oderwać od lodu, co widać na pierwszy rzut oka. Wtedy interwencje straży pożarnej są jak najbardziej uzasadnione.

Przeczytaj też: Akcja straży pożarnej w Zielonej Górze. Sarna przymarzła do lodu


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u