Wjeżdżasz autem do lasu? Straż Leśna daje mandaty bez taryfy ulgowej

21 wrzesień 2022
Autor: 
Wjeżdżasz autem do lasu? Straż Leśna daje mandaty Fot. Lasy Państwowe

Wjazd samochodem do lasu, śmiecenie oraz kradzieże drewna. Zapobiega temu Straż Leśna, która rozpoczyna wzmożone działania pod kryptonimem "Jesień 2022".

Jesień to pora roku, która dla wielu kojarzy się z grzybobraniem, ale również z pojawiającymi się owocami leśnymi. Niestety w trakcie wypraw wiele osób wjeżdża do oddziałów leśnych samochodami. Zdarza się także, że dochodzi do zaśmiecania lasów.

Lasy Państwowe ruszyły z akcją "Jesień 2022"

Kalendarzowa jesień zaczyna się 23 września, ale leśnicy już teraz rozpoczęli działania pod kryptonimem "Jesień 2022". I tak od 21 września do 8 października Straż Leśna będzie prowadziła wzmożone patrole leśnych szlaków. Oprócz patroli należy zaznaczyć, że prowadzone są również działania z wykorzystaniem fotopułapek, kamer oraz dronów.

Akcja ma na celu przeciwdziałanie śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach. Jedną z najważniejszych kwestii jest właśnie wjazd pojazdów mechanicznych na leśne drogi. Tutaj strażnicy nie mają żadnej taryfy ulgowej. Na ich celowniku są przede wszystkim crossowcy oraz osoby poruszające się quadami.

Przypominamy, że Straż Leśna może nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna, np. zniszczono fragment lasu, strażnik może złożyć wniosek o ukaranie do sądu.

"Chcemy zapewnić ludziom bezpieczne korzystanie z lasów"

- Do akcji włączą się także inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Nadrzędnym celem jest przeprowadzenie działań prewencyjnych i kontrolnych w taki sposób, aby zapewnić ludziom bezpieczne korzystanie z terenów leśnych i ochronę zasobów przyrodniczych - podkreśla Ewelina Fabiańczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

W ubiegłym roku Straż Leśna na terenie 20 nadleśnictw RDLP Zielona Góra odnotowała 160 wykroczeń. Większość z nich stanowił wjazdem pojazdem silnikowym do lasu. Ponadto jak informuje naczelnik Wydziału Obronności i Ochrony Mienia Paweł Wcisło, odnotowano dwa przestępstwa, w tym przypadek kłusownictwa oraz kontrolowano pojazdy transportujące drewno.

Przeczytaj też: Wielka akcja policji na drogach w Lubuskiem. Kontrole trzeźwości i prędkości (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u