Zielona Góra: Fałszywy policjant wyłudził od seniorki 13 tysięcy. Oszust został zatrzymany

05 grudzień 2022
Autor: 
Zielona Góra: Fałszywy policjant wyłudził od seniorki 13 tysięcy Fot. KMP Zielona Góra

To było standardowe oszustwo na policjanta. Telefon, rzekomy wypadek córki i ostatecznie odbiór 13 tysięcy złotych. Policja zatrzymała już 44-letniego oszusta.

Wszystko wydarzyło się 3 października 2022 roku. Tego dnia starsza mieszkanka Zielonej Góry odebrała telefon od oszusta podającego się za policjanta. Fałszywy funkcjonariusz wprowadził kobietę w błąd, że jej córka spowodowała wypadek. Aby uniknąć kłopotów, poinformował o konieczności wpłacenia kaucji.

Oszust zaproponował 70 tysięcy złotych, ale kobieta wyznała, że ma tylko 13 tysięcy. Mężczyzna od razu przystał na tę propozycję. I tak jeszcze tego samego dnia odebrano pieniądze od seniorki.

Kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszusta dopiero po kilku godzinach. Na szczęście całe zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu zamontowane w bloku pokrzywdzonej przy ulicy Wyszyńskiego 15 w Zielonej Górze. Sprawę prowadzili policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, a prokurator wydał postanowienie o upublicznieniu wizerunku podejrzewanego o oszustwo.

Policja zatrzymała 44-letniego oszusta

- Po publikacji bardzo szybko zgłosiły się osoby, które rozpoznały na nagraniach 44-letniego mieszkańca Legnicy. Mężczyzna rozpoznany został także przez miejscowych policjantów - relacjonuje podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.

Zielonogórscy mundurowi zatrzymali mężczyznę i dodatkowo przeprowadzili przeszukanie w jego domu. W wyniku przeprowadzonych działań zabezpieczono kilka kart telefonicznych i telefonów komórkowych oraz niewielką sumę pieniędzy. Zatrzymany 44-latek został przewieziony do Zielonej Góry, gdzie usłyszał zarzut oszustwa, za który grozi kara od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności.

- Śledczy będą sprawdzać, czy mężczyzna nie jest zamieszany w inne takie zdarzenia na terenie Zielonej Górze, czy też województwa dolnośląskiego. Decyzją sądu 44-latek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Zastosowano wobec niego też poręczenie majątkowe w wysokości 20 tysięcy złotych - informuje podinsp. Stanisławska.

Policja: apelujemy o zachowanie ostrożności

Mundurowi po raz kolejny przypominają, aby nie wierzyć w opowieści o wypadkach członków rodziny czy tajnych akcjach policji. Oszuści nie odpuszczają, stosując wymyślne legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować osoby i wpędzić je w sytuację stresową, która uniemożliwia racjonalne myślenie i działanie.

- Przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy i przypominamy, że policjanci nigdy od nikogo nie żądają pieniędzy. Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie zadzwonić pod numer alarmowy 112 - apeluje rzecznik policji w Zielonej Górze.

Przeczytaj też: Jarosław Kaczyński w Nowej Soli. Ponad 200 policjantów w akcji (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u