Przemycali narkotyki z Hiszpanii do Polski. Policja rozbiła gang (ZDJĘCIA, FILM)

01 czerwiec 2023
Autor: 
Przemycali narkotyki z Hiszpanii do Polski. Policja rozbiła gang Fot. CBŚP, Guardia Civil

Grupa przestępcza przemycała z Hiszpanii do Polski m.in. marihuanę, kokainę i haszysz. Do sprawy zatrzymano już łącznie 42 podejrzanych. Śledztwo nadal trwa.

Sprawa ma swój początek w 2022 roku. Wówczas śledczy ustalili, że na terenie województwa lubuskiego od kilku lat działa zorganizowana grupa przestępcza. Cel miała jasny: przemyt narkotyków z Hiszpanii do Polski. Członkowie przewozili różne środki, w tym przede wszystkim marihuanę, haszysz i kokainę. Przemycano je w naczepach ciężarówek wiozących owoce oraz warzywa.

- Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie gangu mieli powiązania ze środowiskiem pseudokibiców różnych klubów sportowych, których członkowie są nastawieni do siebie antagonistycznie. Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że członkowie gangu nielegalnie kupili broń palną - informuje podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik CBŚP.

Zatrzymania w Polsce, Niemczech i Hiszpanii

Funkcjonariusze CBŚP przeprowadzili pierwszą realizację w kwietniu 2022 roku. Wówczas w Wielkopolsce zatrzymano 7 mężczyzn, którzy przeładowywali towar. Wśród ziemniaków ujawniono wtedy 158 paczek z marihuaną, a podczas przeszukań domów znaleziono kolejne 51 pakunków. Łącznie zabezpieczono 237 kg marihuany. W tym samym czasie niemieckie służby zatrzymały w okolicy Dusseldorfu 2 osoby i przejęły ponad 6,6 kg marihuany, która również znajdowała się pośród ziemniaków.

W ostatnim czasie mundurowi z CBŚP Gorzów Wielkopolski prowadzili działania wraz z CBŚP Szczecin, Bydgoszcz i Wrocław. W akcji wspierały ich Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne Policji z Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina oraz Poznania. Realizacja odbywała się na terenie województwa lubuskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

- Zatrzymano 14 podejrzanych i zabezpieczono około 200 tysięcy złotych w różnej walucie oraz biżuterię wartą blisko 450 tys. zł. Zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i udziału w wewnątrzwspólnotowym przewozie środków odurzających. Z zebranego materiału wynika, że członkowie gangu mogli uczestniczyć w przemycie ponad 3 ton marihuany o czarnorynkowej wartości 150 mln zł - relacjonuje podinsp. Jurkiewicz.

W rozbicie grupy przestępczej zaangażowano też funkcjonariuszy Guardia Civil i Policia Nacional, którzy przy wsparciu policjantów CBŚP zatrzymali w Hiszpanii 6 osób. Wówczas podczas akcji zabezpieczono ponad 530 tys. euro oraz 5 sfałszowanych dokumentów tożsamości. W stosunku do tych zatrzymanych wszczęto już procedurę ekstradycyjną.

Łącznie zatrzymano już 42 podejrzanych

Działania służb wspierali i koordynowali pracownicy Europolu i Biura Międzynarodowej Współpracy Komendy Głównej Policji. Do sprawy zatrzymano łącznie 42 podejrzanych, u których znaleziono m.in. 260 kg marihuany, 5 kg amfetaminy, kokainę, 3 jednostki broni palnej wraz z amunicją, a także około 3 mln zł w gotówce w różnej walucie. Ponadto zabezpieczono nieruchomości warte około 1,9 mln zł.

Śledztwo cały czas trwa. Prowadzi je Prokuratura Krajowa, a dokładniej Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie.

Przeczytaj też: Pościg za dilerem narkotyków w Zielonej Górze. Zobacz nagranie z monitoringu


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u