Wyciek substancji z samochodu na A2. Ćwiczyli strażacy z grup chemicznych (ZDJĘCIA)

22 czerwiec 2023
Wyciek substancji z samochodu na A2. Ćwiczyli strażacy z grup chemicznych Redakcja

W trakcie transportu doszło do wycieku substancji ze zbiornika. Do akcji ruszyli strażacy z grup chemicznych. Na szczęście były to tylko ćwiczenia na autostradzie A2 w Lubuskiem.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że lubuskim odcinkiem autostrady A2 od Świecka w kierunku Poznania poruszał się kierowca, który transportował substancje chemiczne. Te znajdowały się w zbiornikach typu mauzer w przestrzeni ładunkowej samochodu dostawczego. Nagle jeden z nich uległ uszkodzeniu, a substancja zaczęła dymić. Wówczas szofer zjechał na MOP Koryta, a następnie wezwał służby ratownicze.

W działaniach strażacy z grup chemicznych

Do akcji w pierwszej kolejności wkroczył zastęp straży pożarnej z Sulęcina. Ratownicy od razu wytyczyli strefę niebezpieczną wokół pojazdu. Następnie dojechali strażacy z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 1 w Zielonej Górze i nr 2 w Gorzowie Wielkopolskim, w których funkcjonują na co dzień Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego.

Strażacy musieli przeprowadzić dokładne rozpoznanie, a nie ułatwiał tego kierowca, który nie potrafił przekazać, co dokładnie przewozi. W tym celu ratownicy ubrani w ciężkie ubrania gazoszczelne udali się z miernikami w rejon samochodu dostawczego. W międzyczasie rozstawiona została kurtyna wodna oraz sprzęt do dekontaminacji, czyli mycia/dezynfekcji ratowników działających w strefie niebezpiecznej.

Z czasem wyciek udało się zatamować. Był to priorytet, ponieważ ciecze z reguły bardzo szybko dostają się do okolicznych gleb, co prowadzi do ich skażenia, a docelowo nawet skażenia cieków wodnych. Później strażacy przystąpili do wypompowywania substancji z uszkodzonego mauzera do podstawionych beczek przy użyciu pompy beziskrowej.

To były potrzebne ćwiczenia

Dzisiejsze ćwiczenia odbywały się pod kryptonimem "Transport 2023". Były dość realne, a to bardzo ważne, ponieważ lubuska straż pożarna nie ma zbyt dużo interwencji związanych z ratownictwem chemicznym, a takie manewry pozwalają doskonalić swoje umiejętności.

Komenda Wojewódzka PSP przygotowała ćwiczenia we współpracy ze spółkami Autostrada Eksploatacja S.A. oraz Autostrada Wielkopolska II S.A., które zarządzają lubuskim odcinkiem autostrady.

Przeczytaj też: Tragiczny finał policyjnego pościgu koło Krosna Odrzańskiego. Nie żyje 29-latek (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u