Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Lubuska policja kontroluje i sypią się mandaty (ZDJĘCIA)

19 lipiec 2023
Autor: 
Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Lubuska policja kontroluje Fot. KWP Gorzów Wlkp.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek obowiązuje od 1 lipca. Lubuska Policja często sprawdza, czy kierowcy stosują się do przepisów i wystawiają mandaty.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym weszła w życie na początku lipca. Wprowadziło to zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na dwupasmowych autostradach oraz drogach ekspresowych. Zakaz nie obowiązuje jednak zawsze. Wyprzedzanie jest dozwolone jeśli pojazd wyprzedzany porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej na danej drodze.

Jak zaznacza policja, "nowe przepisy mają przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz upłynnić ruch". Kierowca samochodu ciężarowego, który złamie prawo musi liczyć się z mandatem karnym w wysokości 1000 złotych i 8 punktów karnych. Jeśli popełni to wykroczenie ponownie, wówczas kara pieniężna wzrośnie dwukrotnie, czyli do 2000 złotych.

Lubuska Policja kontroluje ciężarówki na A2

Policjanci sprawdzają już, czy kierowcy ciężarówek stosują się do nowych przepisów. I tak we wtorek, 18 lipca, lubuscy mundurowi z Sekcji Zabezpieczenia Autostrady prowadzili działania na autostradzie A2. Do akcji wykorzystywano przede wszystkim nieoznakowany radiowóz z wideorejestratorem.

- Funkcjonariusze sprawdzali zachowanie kierowców pojazdów ciężarowych na drodze. Oprócz tej kwestii kontrole koncentrowały się na przestrzeganiu ograniczeń prędkości, stosowaniu się do znaków drogowych, sprawdzeniu stanu technicznego pojazdów oraz kondycji psychofizycznej kierowców - relacjonuje kom. Maciej Kimet z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

W trakcie akcji policjanci ujawnili wykroczenia oraz nieprawidłowe zachowania kierowców. Mimo wszystko zaznaczają, iż sytuacji wyprzedzania się ciężarówek na autostradzie było zauważalnie mniej niż przed wejściem w życie nowych przepisów.

Przeczytaj też: Śmigłowiec LPR lata nocą nad Zieloną Górą i okolicami. Wiemy, dlaczego


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u