Pożar koło Babimostu. Płonie zboże. Trwa walka z ogniem (ZDJĘCIA)

19 lipiec 2023
Autor: 
Pożar koło Babimostu. Płonie zboże. Trwa walka z ogniem Fot. Babimost Odlotowa Gmina/FB, KW PSP Gorzów

Około dwudziestu zastępów straży pożarnej oraz samolot gaśniczy walczą z pożarem zboża na pniu na granicy województwa lubuskiego z wielkopolskim w rejonie Babimostu. Sytuacja jest nieopanowana.

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do dyżurnego straży pożarnej w Zielonej Górze w środowe popołudnie, 19 lipca, tuż po godzinie 13:30. W ogniu stanęło pole uprawne w okolicach miejscowości Podmokle Wielkie (gmina Babimost), a dokładniej na granicy województwa lubuskiego z województwem wielkopolskim.

Do akcji skierowano zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Sulechowa oraz najbliższe jednostki OSP. W międzyczasie na miejsce wyjechały też samochody gaśnicze z powiatu nowotomyskiego i samochód patrolowo-gaśniczy z Nadleśnictwa Babimost.

Pierwsze siły i środki były jednak niewystarczające do opanowania pożaru, ponieważ ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Wówczas do akcji wysłano kolejne zastępy, między innymi z powiatu świebodzińskiego oraz samolot gaśniczy Antonov AN-2 z Leśnej Bazy Lotniczej w Zielonej Górze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

hciał być romantyczny, ale nie pykło. Teraz ma spore problemy.

Pożar nie jest opanowany. Trwa walka z ogniem

Sytuacja cały czas nie jest opanowana. Łącznie ogień gasi już około 20 zastępów straży pożarnej. Działania strażaków polegają zarówno na prowadzeniu akcji w natarciu na pożar, jak i obronie okolicznych lasów. Pożar objął do tej pory powierzchnię kilkudziesięciu hektarów.

Do zdarzenia sukcesywnie dysponowane są kolejne samochody. W drodze jest na przykład cysterna gaśnicza z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Zielonej Górze, która przewozi 25 tysięcy litrów wody oraz cysterna z OSP Kargowa. Wysłano także strażaków z terenu powiatu wolsztyńskiego.

Przyczyną pożaru najprawdopodobniej była iskra z kombajnu, który pracował na polu.

Godzina 15:00 - Sytuacja pożarowa została opanowana. Trwa dogaszanie, które z pewnością potrwa jeszcze trochę czasu. Do pomocy w gaszeniu ognia miały wyjechać jeszcze plutony gaśnicze z powiatu leszczyńskiego i szamotulskiego, lecz ostatecznie zostały odwołane.

Godzina 16:00 - Jak przekazuje rzecznik lubuskiej straży pożarnej st. kpt. Arkadiusz Kaniak, spłonęło 30 hektarów zboża na pniu i składowane baloty słomy. W akcji udział brały łącznie 24 zastępy straży pożarnej. Nikt nie został poszkodowany.

Przeczytaj też: Śmigłowiec LPR lata nocą nad Zieloną Górą i okolicami. Wiemy, dlaczego


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u