Autobusy MZK na usługach Kubickiego? Pojazdy stoją przed prywatną firmą i utrudniają wjazd

10 sierpień 2023
Autor: 
Autobusy MZK na usługach Kubickiego. Pojazdy stoją przed prywatną firmą i utrudniają wjazd Redakcja

Trzy autobusy MZK zostały zaparkowane pod osłoną nocy przed prywatną firmą w Zielonej Górze. W tle trwająca od lat budowa fragmentu ścieżki rowerowej.

Niecodzienne zdarzenie w Zielonej Górze. Na placu przed prywatną firmą, pod osłoną nocy zaparkowane zostały trzy autobusy należące do Miejskiego Zakładu Komunikacji. Pojazdy marki Mercedes utrudniają wjazd na teren rodzinnej firmy budowlanej, która w tym miejscu działa od 1986 roku. Interweniowała policja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zielona Góra - miasto bachusików

Autobusy MZK na usługach Janusza Kubickiego?

Próbowaliśmy skontaktować się z prezydentem Zielonej Góry Januszem Kubickim oraz Biurem Prasowym urzędu miasta - niestety bezskutecznie. Udało nam się porozmawiać z panią kierownik pracującą w Miejskim Zakładzie Komunikacji. 

- Autobusy zostały zaparkowane na polecenie i za zgodą Urzędu Miasta. Mamy pozwolenie, żeby tam zaparkować - podaje Małgorzata Jelińska, Kierownik Działu Obsługi i Zamówień Publicznych w MZK Zielona Góra

Właściciele firmy na miejsce wezwali policję. Funkcjonariusze dokładnie przeanalizowali sytuację. Okazało się, że miasto wydało pozwolenie na parkowanie w tym miejscu dla trzech autobusów oraz ciągnika rolniczego z przyczepą. 

- Ja to tak jednoznacznie odczytuję. To jest zemsta prezydenta na przedsiębiorcy, który miał czelność pójść do sądu, wszcząć sprawę i wygrać - mówi Dariusz Jacek Legutowski, Radny Miasta Zielona Góra. 

Sąd nakazał wstrzymanie prac budowlanych

W kwietniu 2023 roku zielonogórski magistrat zlecił dokończenie brakującego fragmentu ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż ulicy Nowojędrzychowskiej w Zielonej Górze. Przetarg opiewający na kwotę 470 tys. złotych wygrała firma z Żar. Prace planowo miały skończyć się pod koniec lipca br., jednak decyzją sądu budowa został wstrzymana. 

Miasto od około 5 lat nie może dogadać się z właścicielami prywatnej firmy budowlanej. Stronom tego konfliktu ciężko jest dojść do porozumienia mimo dobrej woli ze strony firmy. Właściciele wskazywali, że projektowana w tym miejscu ścieżka może znacząco utrudnić wjazd dla ciężkich pojazdów. 

Chodzi o wysokie krawężniki oraz bezpieczeństwo. Według projektu krawężniki w miejscu wjazdu na teren firmy byłyby zbyt wysokie nawet dla samochodów ciężarowych. Dodatkowo w rejonie firmy budowlanej poruszają się sporej wielkości maszyny budowlane i ciężarówki - kierowcy takich pojazdów mają ograniczone pole widzenia. 

Miasto postawiło autobusy, żeby przedsiębiorca odblokował inwestycję

- Mamy nadzieję, że ta decyzja spowoduje, że przedsiębiorca, który bezprawnie użytkuje ten plac należący do miasta odblokuje możliwość budowania ścieżki rowerowej i parkingu dla mieszkańców - podaje Krzysztof Kaliszuk, Zastępca Prezydenta Zielonej Góry. 

Miasto od roku posiada ważne zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, wybrany został też wykonawca inwestycji. - Niestety wykonawca był straszony przez właściciela betoniarni - dodał Kaliszuk. 

Autobusy zostają na dłużej?

- Dopóki właściciel nie odblokuje nam budowy ścieżki, będziemy korzystać z naszych praw do tego, aby na naszym placu mogły nasze pojazdy tam parkować. Wjazdy dla przedsiębiorcy są zachowane zgodnie z prawem - mówi Krzysztof Kaliszuk. 

Wszystko wskazuje na to, że na dokończenie około 30 metrów ścieżki rowerowej jeszcze trochę poczekamy. 

Czytaj także - Specjalistyczna firma usunie skażenie Gęśnika po pożarze w Przylepie


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u