Trzy autobusy MZK zostały zaparkowane pod osłoną nocy przed prywatną firmą w Zielonej Górze. W tle trwająca od lat budowa fragmentu ścieżki rowerowej.
Niecodzienne zdarzenie w Zielonej Górze. Na placu przed prywatną firmą, pod osłoną nocy zaparkowane zostały trzy autobusy należące do Miejskiego Zakładu Komunikacji. Pojazdy marki Mercedes utrudniają wjazd na teren rodzinnej firmy budowlanej, która w tym miejscu działa od 1986 roku. Interweniowała policja.
Autobusy MZK na usługach Janusza Kubickiego?
Próbowaliśmy skontaktować się z prezydentem Zielonej Góry Januszem Kubickim oraz Biurem Prasowym urzędu miasta – niestety bezskutecznie. Udało nam się porozmawiać z panią kierownik pracującą w Miejskim Zakładzie Komunikacji.
– Autobusy zostały zaparkowane na polecenie i za zgodą Urzędu Miasta. Mamy pozwolenie, żeby tam zaparkować – podaje Małgorzata Jelińska, Kierownik Działu Obsługi i Zamówień Publicznych w MZK Zielona Góra.
Właściciele firmy na miejsce wezwali policję. Funkcjonariusze dokładnie przeanalizowali sytuację. Okazało się, że miasto wydało pozwolenie na parkowanie w tym miejscu dla trzech autobusów oraz ciągnika rolniczego z przyczepą.
– Ja to tak jednoznacznie odczytuję. To jest zemsta prezydenta na przedsiębiorcy, który miał czelność pójść do sądu, wszcząć sprawę i wygrać – mówi Dariusz Jacek Legutowski, Radny Miasta Zielona Góra.
Sąd nakazał wstrzymanie prac budowlanych
W kwietniu 2023 roku zielonogórski magistrat zlecił dokończenie brakującego fragmentu ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż ulicy Nowojędrzychowskiej w Zielonej Górze. Przetarg opiewający na kwotę 470 tys. złotych wygrała firma z Żar. Prace planowo miały skończyć się pod koniec lipca br., jednak decyzją sądu budowa został wstrzymana.
Miasto od około 5 lat nie może dogadać się z właścicielami prywatnej firmy budowlanej. Stronom tego konfliktu ciężko jest dojść do porozumienia mimo dobrej woli ze strony firmy. Właściciele wskazywali, że projektowana w tym miejscu ścieżka może znacząco utrudnić wjazd dla ciężkich pojazdów.
Chodzi o wysokie krawężniki oraz bezpieczeństwo. Według projektu krawężniki w miejscu wjazdu na teren firmy byłyby zbyt wysokie nawet dla samochodów ciężarowych. Dodatkowo w rejonie firmy budowlanej poruszają się sporej wielkości maszyny budowlane i ciężarówki – kierowcy takich pojazdów mają ograniczone pole widzenia.
Miasto postawiło autobusy, żeby przedsiębiorca odblokował inwestycję
– Mamy nadzieję, że ta decyzja spowoduje, że przedsiębiorca, który bezprawnie użytkuje ten plac należący do miasta odblokuje możliwość budowania ścieżki rowerowej i parkingu dla mieszkańców – podaje Krzysztof Kaliszuk, Zastępca Prezydenta Zielonej Góry.
Miasto od roku posiada ważne zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, wybrany został też wykonawca inwestycji. – Niestety wykonawca był straszony przez właściciela betoniarni – dodał Kaliszuk.
Autobusy zostają na dłużej?
– Dopóki właściciel nie odblokuje nam budowy ścieżki, będziemy korzystać z naszych praw do tego, aby na naszym placu mogły nasze pojazdy tam parkować. Wjazdy dla przedsiębiorcy są zachowane zgodnie z prawem – mówi Krzysztof Kaliszuk.
Wszystko wskazuje na to, że na dokończenie około 30 metrów ścieżki rowerowej jeszcze trochę poczekamy.
Czytaj także – Specjalistyczna firma usunie skażenie Gęśnika po pożarze w Przylepie