Ścigany Europejskim Nakazem Areszowania oraz Listem Gończym 76-letni Wojciech K. został zatrzymany w Czarnogórze i już pod specjalną eskortą trafił do Polski. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, której członkowie przez wiele lat przemycali tony haszyszu i kokainy, wartych ponad 320 milionów złotych. Do sprawy zatrzymano również już 14 podejrzanych.
Policjanci z CBŚP z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim od kilku lat prowadzą sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem haszyszu z Maroka oraz kokainy z Ameryki Południowej. Narkotyki trafiały najpierw do Hiszpanii, a następnie do Polski, Belgii, Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich.
– Z naszych ustaleń wynikało, że za kierowanie zorganizowaną grupą mógł być odpowiedzialny 76-letni Wojciech K. Mężczyzna był poszukiwany od sierpnia 2017 roku na podstawie Międzynarodowego Listu Gończego i Europejskiego Nakazu Aresztowania – mówi kom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik CBŚP.
Narkotykowy boss przez kilka miesięcy skutecznie unikał kontaktu z organami ścigania, aż do marca. Wtedy został zatrzymany w Czarnogórze w miejscowości Budva. Z informacji policjantów wynika, że przebywał tam od lipca 2017 roku. – W Polsce grozi mu odpowiedzialność za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających – dodaje kom. Jurkiewicz.
Poszukiwaniami Wojciecha K. zajmowali się funkcjonariusze z CBŚP z Gorzowa Wielkopolskiego. Dzięki ich pracy ustalono i potwierdzono, że 76-latek ukrywa się na terenie Czarnogóry. Kolejne działania doprowadziły do ustalenia aktualnego miejsca pobytu poszukiwanego i jego zatrzymania, co było możliwe dzięki ścisłej współpracy z policjantami z Czarnogóry, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz Europolu.
Grupa o kierowanie której podejrzany jest Wojciech K., działała od 2004 aż do 2016 roku. Jej członkowie mogli w tym czasie przemycić ponad 20 ton haszyszu oraz około 1,5 tony kokainy. Jednorazowo grupa przemycała od kilkuset kilogramów do ponad tony.
– Policjanci CBŚP wspólnie z organami ścigania innych państw nadal prowadzą czynności w tej sprawie. Obecnie zatrzymano już 14 osób, którym przedstawiono zarzuty m.in. wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków oraz prania pieniędzy – informuje rzecznik CBŚP. Na podstawie materiału dowodowego zebranego przez funkcjonariuszy zabezpieczono już ich mienie znajdujące się na terenie Hiszpanii i Polski. Są to m.in. pieniądze, luksusowe apartamenty, łodzie oraz samochody.