Policjanci CBŚP zlikwidowali dwie dotychczas największe w Polsce pod względem produkcyjnym nielegalnie działające fabryki papierosów (ZDJĘCIA i FILM)

21 czerwiec 2016
Autor: 
CBŚP

Dwie duże nielegalne fabryki papierosów zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji. Pierwsza zlokalizowana była w Zielonej Górze, druga w podwarszawskim Kostowcu (pow. pruszkowski).

Jak dotychczas są to dwie największe fabryki pod względem produkcyjnym zlikwidowane w tym roku. W obu, w ciągu minuty produkowano do 5 tysięcy papierosów. W tym roku policjanci CBŚP zlikwidowali już 13 fabryk, podczas gdy w całym 2015 roku - 9. W sumie policjanci zabezpieczyli ponad 8 ton tytoniu, ponad 5 milionów gotowych papierosów. Straty skarbu państwa można oszacować na ponad 50 mln złotych.

8 osób zatrzymanych w czasie krakowskich działań

Policjanci CBŚP z Krakowa wspomagani przez Wywiad Skarbowy w Zielonej Górze i Izbę Celną z Wrocławia oraz Krakowa trafili na działającą na skalę przemysłową krajalnię tytoniu. Jak ustalili funkcjonariusze, produkt z tego miejsca trafiał do nielegalnej fabryki papierosów w Zielonej Górze. W halach znajdowała się linia produkcyjna, gdzie w ciągu jednej minuty maszyny produkowały 5 tys. papierosów. Oznaczone marką znanego producenta paczkowano, skąd trafiały do nielegalnego obrotu.

Policjanci zabezpieczyli kompletną, a zarazem profesjonalną linię produkcyjną i ponad 5 ton tytoniu, kilkaset tysięcy sztuk podrobionych papierosów, a także komponenty niezbędne do nielegalnej produkcji. Policjanci zabezpieczyli także broń maszynową.

Funkcjonariusze ustalili, że działalność grupy wykraczała poza granice Polski. Od sierpnia 2015 r. na rynek mogło trafić nawet 47 milionów nielegalnych papierosów. Skarb państwa mógł na tym procederze stracić co najmniej 45 milionów złotych.

5 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i trafiło na 3 miesiące do aresztu. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych, za które gro żą wysokie kary finansowe. Nadzór nad śledztwem sprawuje prokuratura Regionalna w Krakowie. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Fabryka pod Warszawą

Policjanci CBŚP z Warszawy mieli informację o działającej na terenie Mazowsza grupie przestępczej werbującej i zmuszającej do pracy osoby pochodzące zza wschodniej granicy. Funkcjonariusze namierzyli miejsce, gdzie prawdopodobnie były osoby zmuszane do niewolniczej pracy. We współpracy z warszawskimi celnikami weszli do hali magazynowej o powierzchni 5 tys. km kw. Okazało się, że odbywała się w niej nielegalna produkcja papierosów.

Na miejscu znajdowały się dwie kompletne linie do ich produkcji. Każda z nich mogła wyprodukować przynajmniej po 2 miliony sztuk na dobę. W hali zmagazynowano 3 tony krajanki i około 5 milionów gotowych zapakowanych papierosów.

Grupa przestępcza w wynajętą halę magazynową przystosowała do nielegalnej działalności. Znajdowały się tam pomieszczenia mieszkalne, zaplecze socjalne z salą telewizyjną i mini siłownią. W hali produkcyjnej panowały uciążliwe dla zdrowia warunki pracy z uwagi na zapylenie i wysoką temperaturę.

Na miejscu zabezpieczono również przygotowane do montażu kolejne maszyny do produkcji papierosów. Funkcjonariusze zabezpieczyli kilkadziesiąt ton komponentów. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy dotyczące tylko zabezpieczonych papierosów i tytoniu to ponad 5,5 miliona złotych.

Sprawa jest rozwojowa. Za tego rodzaju przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W 2016 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w Warszawie zlikwidowali 2 fabryki. Zatrzymano 63 osoby. 60 z nich to obywatele Ukrainy, którzy bezwzględnie byli wykorzystywani do pracy przy nielegalnej produkcji papierosów.

W całej Polsce do dzisiaj policjanci CBŚP zlikwidowali 13 nielegalnych fabryk papierosów. Ostatnia z nich, była najbardziej profesjonalnie przygotowaną. Szacuje się, że aby wywieźć potrzebne do produkcji urządzenia, maszyny i materiały trzeba było by użyć 20 ciężarówek. Ogromna ilość zabezpieczonego mienia wskazuje na przemysłowy charakter działalności.

KWP Gorzów Wlkp

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u