Artykuł uczniów ILO z Sulęcinie w czasopiśmie popularnonaukowym

29 listopad 2016
Autor:  Ryszard Waldun

 

Uczennice ILO im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie: Klaudia Koczara i Alicja Ciechocka wraz z nauczycielem fizyki Jerzym Baranowski napisały artykuł do czasopisma „Urania Postępy Astronomii”.

"Urania - Postępy Astronomii" to dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej - ukazuje się od 1953 r. Wydawcami są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) - największa polska organizacja skupiająca miłośników astronomii i kosmosu powstała w 1919 roku.

Artykuł dotyczy stanu zanieczyszczenia nocnego nieba w okolicy miasta Sulęcina. Przedstawiono w nim wyniki kilkumiesięcznych badań z wykorzystaniem miernika SQML pożyczonego z Wrocławia. Pomiar z wykorzystaniem tego miernika w odróżnieniu od pozostałych metod nie zależy od wzroku obserwatorów - jest metodą instrumentalną. Od momentu otrzymania miernika w każdą sprzyjającą noc wykonywano pomiary, aby potem móc porównać wyniki uzyskane w różnych warunkach obserwacyjnych. Duża liczba zebranych obserwacji pokazała jak zanieczyszczenie to zachowuje się w różnych warunkach meteorologicznych oraz jak zmienia się w czasie. Artykuł ukaże się w grudniowym numerze czasopisma. Zapraszamy do lektury mówią: uczennice oraz dyrektor szkoły Aleksandra Jasicka i opiekun kółka astronomicznego Jerzy Baranowski.

Ryszard Waldun

 • PUNKY REGGAE live 2020 w Sulęcinie

  PUNKY REGGAE live 2020 w Sulęcinie

  Ekipa PRlive oraz zespół FARBEN LEHRE serdecznie zapraszają na koncert w Sulęcinie, w ramach jubileuszowej trasy PUNKY REGGAE live 2020.

 • Uroczystość Wszystkich Świętych - Informacje o godzinach nabożeństw 2019

  Uroczystość Wszystkich Świętych - Informacje o godzinach nabożeństw 2019

  Informacje o nabożeństwach, które odbędą się 1 listopada br. na cmentarzach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej:

 • Kontrola drogowa zakończona zabezpieczeniem 70 tys. sztuk papierosów bez akcyzy

  Kontrola drogowa zakończona zabezpieczeniem 70 tys. sztuk papierosów bez akcyzy

  Na początku tygodnia policjanci z Sulęcina byli świadkami niebezpiecznej sytuacji na drodze. Kierujący osobową skodą nie ustąpił pierwszeństwa osobie, która znajdowała się na pasach. W efekcie, kobieta musiała cofnąć się na chodnik. Funkcjonariusze zatrzymali pojazd do kontroli. Okazało się, że prócz wykroczenia drogowego, 34-latek ma na sumieniu coś więcej, a dokładnie 70 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

 • Tragiczna sobota nad wodą. Strażacy wyłowili ciała dwóch osób

  Tragiczna sobota nad wodą. Strażacy wyłowili ciała dwóch osób

  Tragiczna sobota nad wodą w Lubuskiem. Służby ratownicze dwa razy interweniowały przy zdarzeniach związanych z utonięciem. 

 • Litwin jechał hulajnogą po autostradzie A2, bo... zabrakło mu paliwa w aucie (FILM)

  Litwin jechał hulajnogą po autostradzie A2, bo... zabrakło mu paliwa w aucie (FILM)

  Kierowca podróżujący lubuskim odcinkiem autostrady A2 nagrał mężczyznę jadącego elektryczną hulajnogą pod prąd pasem awaryjnym. Okazało się, że był to obywatel Litwy, któremu zabrakło paliwa w busie.

 • Uciekał przed policją, wbiegł do lasu i udawał grzybiarza

  Uciekał przed policją, wbiegł do lasu i udawał grzybiarza

  Policjanci z sulęcińskiej drogówki podjęli pościg za kierowcą osobowej toyoty. Mężczyzna podczas ucieczki stwarzał rażące zagrożenie dla innych uczestników ruchu - „ścinał zakręty, wyprzedzał na skrzyżowaniu, jechał na tzw. „czołówkę” rozwijając niebezpieczną prędkość. Kierujący porzucił auto i uciekł do lasu. Został jednak szybko zatrzymany przez policjantów. Powodem jego nieodpowiedzialnego zachowania był fakt, że toyota, którą uciekał została skradziona w Niemczech. 24-latek został zatrzymany – grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u