Co zrobić, żeby nie stracić zasiłku?

07 grudzień 2017

Od 1 stycznia 2018 r. zostaną uproszczone zasady wpłacania składek. Aby opłacić składki wystarczy jeden przelew na indywidualny rachunek bankowy. Niezależnie za jaki miesiąc i na jakie ubezpieczenia.

- Dotychczas zdarzały się pomyłki powodujące, że składki trafiały na nie te rachunki co trzeba, albo nie mogły być prawidłowo zaksięgowane - informuje Agata Muchowskam regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego. - E-Składa wyeliminuje takie problemy. Dzięki indywidulanemu numerowi rachunku, ZUS od razu zaksięguje wpłatę na koncie płatnika.

Zmienią się też zasady rozliczania wpłat. ZUS każdą rozdzieli proporcjonalnie na wszystkie opłacane ubezpieczenia. Ponieważ na przelewie nie będziemy wpisywać jakiego okresu dotyczy wpłata to na kontach dłużników będzie ona pokrywała najstarsze długi z odsetkami. Co z kolei spowoduje niedopłatę za bieżący okres. Nowe zasady mogą zatem wpłynąć na objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami, a to mawpływ na korzystanie ze świadczeń, np. na wypłatę zasiłku chorobowego.

Spłata zadłużenia i odsetek oraz terminowe opłacanie bieżących składek pozwoli na korzystanie z zasiłków. Jeżeli jednorazowa spłata długu jest niemożliwa, można wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty. Każdy, kto podpisze umowę ratalną przed 1 stycznia 2018 r. i będzie terminowo regulował należności, zyska pewność, że wpłaty będą rozliczane na składki bieżące i raty. To umożliwi zachowanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a tym samym prawa do zasiłku.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń. Przedstawią oni najdogodniejsze formy spłaty zadłużenia, dostosowane do indywidualnej sytuacji oraz pomogą w przygotowaniu i wypełnieniu niezbędnych dokumentów.

Numer rachunku składkowego można sprawdzić w każde placówce ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00, a także na stronie www.eskladka.pl.

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u