Oszuści podający się za policjantów ciągle atakują osoby starsze – kolejny raz w tym tygodniu!

16 luty 2018
Pixabay

To już trzeci dzień w tym tygodniu, kiedy oszuści działający metodą „na wnuczka” próbują zmanipulować i okraść osoby starsze w Zielonej Górze.

Kilkanaście telefonów od oszustów odebrali zielonogórzanie w poniedziałek i wtorek, a dzisiaj /piątek/ oszust podający się za funkcjonariusza Policji ponownie zadzwonił do kilku osób. Po raz kolejny prosimy o ostrożność i nieprzekazywanie pieniędzy osobom obcym.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy, ani nie informują o prowadzonych działaniach, a jeśli pieniędzy potrzebuje członek naszej rodziny, zadzwońmy do niego sami i sprawdźmy czy tak jest w rzeczywistości.

W ostatnim czasie w Zielonej Górze policjanci odnotowali kilka kolejnych prób oszukania osób starszych metodą „na wnuczka”. Tym razem oszuści udają policjantów, którzy prowadzą działania przeciwko... oszustom! Nie dajmy się nabrać na te historie i bądźmy ostrożni

Działania edukacyjne i informacyjne prowadzone przez policjantów przynoszą zamierzone efekty – zwiększa się świadomość społeczna dotycząca oszustw „na wnuczka” i coraz mniej osób daje się zmanipulować. Bądźmy jednak czujni, nie wierzmy w historie opowiadane przez telefon, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję!

Pamiętajmy, że oszuści manipulujący seniorami często wykorzystują ich wrażliwość i to, że osoby starsze chcą czuć się potrzebne i gdy ktoś z rodziny potrzebuje pomocy, nie zawahają się pomóc oddając chociażby oszczędności całego życia dla ratowania życia lub zdrowia najbliższych, albo po prostu aby wspomóc w czasie podejmowania ważnej decyzji finansowej np. zakupu mieszkania czy spłaty kredytu. Niestety osoby starsze są podatne na manipulacje i łatwo wierzą w najróżniejsze historie. Pamiętajmy o tym i rozmawiajmy z seniorami w naszej rodzinie.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy Policji, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

1. Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.

2. Potwierdzić informację u innych członków rodziny. Poradzić się znajomych, rodziny czy policjanta – nr 997.

3. Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku.

4. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji należy się rozłączyć i dopiero po przerwaniu połączenia zadzwonić pod bezpłatny numer 997 i poinformować o zaistniałej sytuacji.

5. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997

Pamiętajmy, że policjanci nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, nie informują przez telefon o prowadzonych przez siebie działaniach, ani też nie angażują osób postronnych w policyjne akcje.

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska Zespół Prasowy KMP w Zielonej GórzeRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u