Rok temu wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce!

03 marzec 2021
Autor: 
Rok temu wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce! Redakcja/Archiwum

Mija rok od pierwszego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Pacjentem zero był 66-letni mężczyzna z Cybinki, który wrócił z Niemiec. 

W poniedziałek, 2 marca, zespół ratownictwa medycznego został zadysponowany do Cybinki, gdzie znajdował się mężczyzna z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. 66-latek trafił do Klinicznego Oddziału Zakaźnego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Mężczyźnie został wykonany test na obecność koronawirusa. Po dwóch dniach okazało się, że wynik jest pozytywny. 

- Przebieg zachorowania u tego pacjenta jest łagodny. Został przyjęty z gorączką i kaszlem. Dziś nie gorączkuje, pokasłuje, czuje się bardzo dobrze. Będziemy kontrolować jego stan, wykonamy badania. Jeśli wyniki będą negatywne wtedy wypuścimy pacjenta do domu. - mówił wówczas kierownik Klinicznego Oddziału Zakaźnego szpitala w Zielonej Górze, Jacek Smykał.

Po blisko trzech tygodniach, 20 marca, 66-letni pacjent "zero" został oficjalnie wypisany z zielonogórskiego szpitala. Przed szpitalem czekali na niego bliscy. Mężczyzna był uśmiechnięty i mówił, że jest całkowicie zdrowy. Dziękował wszystkim pracownikom szpitala za opiekę.

Jak teraz wygląda walka z pandemią?

Przez tak krótki okres, dzięki niezwykłemu zaangażowaniu naukowców, udało się wynaleźć szczepionkę na COVID-19. Trwają szczepienia ludności, do tej pory w Polsce zaszczepiono już blisko 3,5 miliona osób. W województwie lubuskim zaszczepionych zostało ponad 85 tys. osób.

Niestety mimo wynalezienia szczepionki, pandemia nie daje za wygraną. Zbliżamy się wielkimi krokami do trzeciej fali pandemii COVID-19. Od 4 marca, 2020 roku zakaziło się 1.735.406 osób, z czego 44.360 zmarło a 1.441.479 wyzdrowiało.

Czytaj także - Pościg za skradzionym Audi. Ucieczka 23-latka zakończyła się na latarni


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Prześlij je do nas na Facebooku lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u