Powieść Lubuszanina łączy losy Zabużan i brazylijskich niewolników. Wygraj egzemplarz

20 styczeń 2023
Autor:  Artykuł partnera
Powieść Lubuszanina łączy losy Zabużan i brazylijskich niewolników. Wygraj egzemplarz

Z końcem 2022 roku ukazała się powieść Eliasza Chmiela, przedstawiciela Kożuchowa i Szprotawy, będąca – jak informuje Wydawnictwo Glowbook – „portretem świata afrobrazylijskich guseł, Indian Guarani, mistycznych hipisów, poszukiwaczy przygód i żądnych uniesień artystów”. Choć "Rozdroża 1999" przybliżają nam głównie realia Brazylii, znajdziemy w nich również losy przesiedleńców, którzy po 1944 roku zaludnili nasze województwo.

Na temat literackiego debiutu 29-letniego pisarza możemy przeczytać w Internecie bardzo pochlebne opinie. Zwracają one uwagę głównie na barwność przedstawionej w nim Brazylii, na głębokość refleksji oraz oryginalny język autora. Naszym zdaniem książka może okazać się szczególnie interesująca dla mieszkańców Lubuskiego, ponieważ jest ono jednym z jej miejsc akcji.

Zarówno z rodziną ocalałych z rzezi wołyńskiej Zabużan, jak i z młodym góralem, który po wojnie został wysłany przez matkę celem zakupu maszyny do szycia na zachód, na ziemie odzyskane, trafimy do Szprotawy. Z kolei z ich potomkiem, obieżyświatem o imieniu Alwin - zanim zawędrujemy do Brazylii, Portugalii, Francji, Maroko, Izraelu czy Hiszpanii – odwiedzimy Zieloną Górę, Łagów, Niesulice i Kożuchów.

Podczas premierowej prezentacji "Rozdroży 1999" autor wyznał, że do napisania o losach przesiedleńców spod Lwowa zainspirowało go dorastanie wśród przodków, którzy opowiadali mu o tamtych wydarzeniach z autopsji. Zaskakujący jest jednak sposób, w jaki ich losy połączone zostały w książce z losami Afrykanów zniewolonych i przesiedlonych przez Portugalczyków na brazylijską plantację kawy – łączy ich jedno drzewo genealogiczne, drzewo genealogiczne polsko-brazylijskiej pary. Jak przeczytamy w opisie Wydawnictwa Glowbook: "Rozdroża 1999" to coś więcej niż dynamiczna podróż po barwnej mozaice kulturowej Ameryki Południowej, Afryki i Europy. To drzewo genealogiczne pamiętające zesłanie młodej Afrykanki na kolonialną plantację kawy za oceanem, wojenne losy małego górala, przełomowe wymiany studenckie wrocławskich cwaniaczków, a także niezwykłą przeprawę przez materialną, mentalną i duchową płaszczyznę mistycznej Brazylii. Tytułowe rozdroża są skrzyżowaniami perspektyw, kosmologii, Przyczyny i Skutku, przyjaciół, kochanków i osób całkowicie sobie obcych, aczkolwiek spragnionych intymności międzyludzkiej i wymiany idei. Odnoszą się one do błądzenia po mnogości rozstajów na mapie życiowych szlaków, do punktów, które jak Słońce rozpromieniają się w bezliku niepowtarzalnych kierunków, stawiając przed nami konieczność uchwycenia się tylko jednego z Promieni i życia z doskwierającym utęsknieniem za pozostałymi. Niniejsza książka, będąc również poszukiwaniem tożsamości „obywatela świata” oraz krytycznym spojrzeniem na korzyści i ryzyka związane z niefrasobliwym niekiedy rozwojem duchowym, jest próbą rozprawienia się z tym fatalnym dylematem.

Równie intrygująca jest pochodząca od Wydawnictwa informacja na temat życiorysu autora:

Eliasz Chmiel jest Twoim dalekim krewnym. Jest pochodzenia bałkańsko-skandynawsko-tatarsko-wschodnioeuropejskiego, a jeśliby pogrzebać głębiej to pewnie i germańskiego, irańskiego, czy semickiego. Poza tym, że przez dziesięć lat włóczył się po świecie w poszukiwaniu swojej nowej ojczyzny, że nie jest mu obce gastro, paleciak, zachodnie plantacje gruszek, afrobrazylijskie gusła, hip-hopowe bitwy freestyle’owe ani korpo, dzięki kilku życzliwym zrządzeniom losu obecnie zajmuje się badaniem kultury i literatury Brazylii na Uniwersytecie Wrocławskim. Okazjonalnie chwyta się tłumaczeń (także literackich) z portugalskiego, hiszpańskiego i francuskiego.

Redakcja naszego portalu przygotowała dla Czytelników egzemplarze "Rozdroży 1999". Wystarczy do 25 stycznia 2023 roku wysłać wiadomość w sprawie książki na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a spośród zgłoszeń wybrane zostaną dwie osoby, które nagrodzimy egzemplarzem "Rozdroży 1999".

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u