Jak oszacować zwrot podatku z Niemiec?

Osobom pracującym w Niemczech przysługuje zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Aby jednak go otrzymać, konieczne jest wypełnienie odpowiednich dokumentów. Jak oszacować kwotę zwrotu podatku z Niemiec i poprawnie dopełnić formalności?

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Niemiec?

Wysokość zwrotu podatku z Niemiec różni się w zależności od wielu czynników. To m.in.:

  • wysokość dochodu – w Niemczech istnieją różne stawki podatku, które zależą od dochodu. Na pierwszym progu jest to 14%, na drugim 42%, a powyżej kwoty 277 826 euro – aż 45%,
  • ulgi przysługujące danej osobie – np. te związane z posiadaniem dziecka lub prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego,
  • status podatkowy w Niemczech – rezydenci podatkowi rozliczają się na innych zasadach niż nierezydenci.

Jak oblicza się zwrot podatku z Niemiec?

Obliczenie zwrotu podatku z Niemiec jest możliwe na podstawie kart podatkowych wydanych przez pracodawców. Znajdują się tam informacje o przychodzie i pobranych zaliczkach. Dane te należy przenieść na zbiorczą deklarację, w której uwzględnia się też przysługujące ulgi. Kompletny dokument musi zostać dostarczony do odpowiedniego urzędu skarbowego w ustawowym terminie.

Obliczanie zwrotu podatku staje się trudniejsze w przypadku osób, które jednocześnie zarabiają też w Polsce. Wówczas bierze się pod uwagę zarobki z obu państw. Należy je sumować i obliczyć stopę podatkową. Znajduje ona zastosowanie do części dochodów uzyskiwanych w Polsce.

Samodzielne obliczenie kwoty zwrotu podatku bywa trudne. Z tego powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy kalkulatorów internetowych. Pozwalają one na wstępne sprawdzenie, czy w danym przypadku można liczyć na zwrot.

Kalkulator jako sposób na obliczenie zwrotu podatku z Niemiec

Jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć zwrot podatku z Niemiec, kalkulator internetowy będzie sposobem na szybkie zsumowanie wszystkich informacji i zastosowanie stawki podatku odpowiedniej dla danej osoby. Narzędzie to przyjmuje formę elektronicznego formularza. Wystarczy uzupełnić wszystkie wymagane pola związane z okresem pracy w Niemczech, uzyskanymi zarobkami, ulgami czy chęcią rozliczenia się z małżonkiem. Na koniec należy dodać załączniki – najczęściej są to karty podatkowe od pracodawcy oraz dowody potwierdzające możliwość skorzystania z ulg.

Wypełnianie pól w kalkulatorze trwa zaledwie kilka minut. Program wymaga podania danych kontaktowych, na które zostaną przesłane kompletne wyliczenia. Zwykle trafiają one do podatnika w ciągu doby.

Wszystkie informacje są analizowane przez specjalistów, którzy szybko kontaktują się z klientem wraz z informacją o szacowanym zwrocie. Eksperci mogą również przygotować kompletne rozliczenie oraz złożyć je w odpowiednim urzędzie skarbowym – niemieckim i polskim. Skorzystanie z ich pomocy to sposób na uniknięcie kosztownych błędów, które często pojawiają się w przypadku samodzielnego wypełniania deklaracji podatkowych.

Zwrot podatku z Niemiec można więc oszacować bardzo łatwo – wystarczą odpowiednie narzędzia i pomoc specjalistów.