Jak oszacować zwrot podatku z Niemiec?

23 luty 2024
Autor:  Artykuł partnera
Jak oszacować zwrot podatku z Niemiec?

Osobom pracującym w Niemczech przysługuje zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Aby jednak go otrzymać, konieczne jest wypełnienie odpowiednich dokumentów. Jak oszacować kwotę zwrotu podatku z Niemiec i poprawnie dopełnić formalności?

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Niemiec?

Wysokość zwrotu podatku z Niemiec różni się w zależności od wielu czynników. To m.in.:

  • wysokość dochodu – w Niemczech istnieją różne stawki podatku, które zależą od dochodu. Na pierwszym progu jest to 14%, na drugim 42%, a powyżej kwoty 277 826 euro – aż 45%,
  • ulgi przysługujące danej osobie – np. te związane z posiadaniem dziecka lub prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego,
  • status podatkowy w Niemczech – rezydenci podatkowi rozliczają się na innych zasadach niż nierezydenci.

Jak oblicza się zwrot podatku z Niemiec?

Obliczenie zwrotu podatku z Niemiec jest możliwe na podstawie kart podatkowych wydanych przez pracodawców. Znajdują się tam informacje o przychodzie i pobranych zaliczkach. Dane te należy przenieść na zbiorczą deklarację, w której uwzględnia się też przysługujące ulgi. Kompletny dokument musi zostać dostarczony do odpowiedniego urzędu skarbowego w ustawowym terminie.

Obliczanie zwrotu podatku staje się trudniejsze w przypadku osób, które jednocześnie zarabiają też w Polsce. Wówczas bierze się pod uwagę zarobki z obu państw. Należy je sumować i obliczyć stopę podatkową. Znajduje ona zastosowanie do części dochodów uzyskiwanych w Polsce.

Samodzielne obliczenie kwoty zwrotu podatku bywa trudne. Z tego powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy kalkulatorów internetowych. Pozwalają one na wstępne sprawdzenie, czy w danym przypadku można liczyć na zwrot.

Kalkulator jako sposób na obliczenie zwrotu podatku z Niemiec

Jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć zwrot podatku z Niemiec, kalkulator internetowy będzie sposobem na szybkie zsumowanie wszystkich informacji i zastosowanie stawki podatku odpowiedniej dla danej osoby. Narzędzie to przyjmuje formę elektronicznego formularza. Wystarczy uzupełnić wszystkie wymagane pola związane z okresem pracy w Niemczech, uzyskanymi zarobkami, ulgami czy chęcią rozliczenia się z małżonkiem. Na koniec należy dodać załączniki – najczęściej są to karty podatkowe od pracodawcy oraz dowody potwierdzające możliwość skorzystania z ulg.

Wypełnianie pól w kalkulatorze trwa zaledwie kilka minut. Program wymaga podania danych kontaktowych, na które zostaną przesłane kompletne wyliczenia. Zwykle trafiają one do podatnika w ciągu doby.

Wszystkie informacje są analizowane przez specjalistów, którzy szybko kontaktują się z klientem wraz z informacją o szacowanym zwrocie. Eksperci mogą również przygotować kompletne rozliczenie oraz złożyć je w odpowiednim urzędzie skarbowym – niemieckim i polskim. Skorzystanie z ich pomocy to sposób na uniknięcie kosztownych błędów, które często pojawiają się w przypadku samodzielnego wypełniania deklaracji podatkowych.

Zwrot podatku z Niemiec można więc oszacować bardzo łatwo – wystarczą odpowiednie narzędzia i pomoc specjalistów.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u