Samochody z dachem panoramicznym - przegląd modeli

28 luty 2024
Autor:  Artykuł partnera
Samochody z dachem panoramicznym - przegląd modeli

Samochody z szklanym dachem panoramicznym są coraz bardziej zauważalne na polskich drogach! Ten element konstrukcyjny niewątpliwie zyskuje na popularności, choćby za sprawą swojego estetycznego wyglądu i praktycznego doświetlania kabiny wewnątrz pojazdu. W jakich modelach można znaleźć panoramę? Czy taki dach można otwierać, czy stanowi statyczny element konstrukcyjny?

Dach panoramiczny w samochodzie - czy warto?

To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań konstrukcyjnych, które zyskuje na popularności. Dach panoramiczny, czyli dodatkowe okno, zwykle zajmuje większą część samochodowego dachu. Jego konstrukcja to nic innego jak bardzo duża szyba lub kilka szyb.

Zdjecie1

Dach panoramiczny jest bezpieczny, bowiem materiał, z którego jest wykonany to wielowarstwowe szkło laminowane, które ma specjalne membrany. Szyby te są zwykle delikatnie przyciemnione, aby ograniczyć dopływ światła, które mogłoby przeszkadzać kierowcy.

Auta, które mają dachy panoramiczne przechodzą specjalne próby wytrzymałościowe i testy zderzeniowe.

Zaletami panoramicznego dachu w samochodzie są przede wszystkim – atrakcyjny wygląd nadwozia, a także lepsze doświetlenie wnętrza pojazdu, co także daje wrażenie większej przestronności kabiny.

Czy dach panoramiczny jest otwierany?

Istnieją wersje samochodów z otwieranym dachem panoramicznym. Ich konstrukcja jest zróżnicowana, zwykle elektroniczne podzespoły, za pomocą których dach jest uchylany lub przesuwany, znajdują się po bokach szyby, a przyciski do regulacji umiejscowione są pomiędzy lusterkiem wstecznym a szklanym dachem.

Zwykle w autach, w których dach panoramiczny znajduje się nad przednimi fotelami, może być w całości przesuwany albo uchylany. Z kolei w pojazdach, w których panorama jest dostępna dla wszystkich rzędów foteli, jedynie część nad przednimi siedzeniami może być uchylana albo otwierana, reszta pozostaje statyczna.

Niewątpliwym atutem otwieranego dachu panoramicznego jest możliwość skutecznego przewietrzenia kabiny pojazdu, także przy zminimalizowanym hałasie, który powstaje podczas szybszej jazdy.

Auta z dachem panoramicznym - sprawdź te modele

Dach panoramiczny znajdziecie w wielu modelach Tesla, np.: Model S, który zyskał nową wersję tego rozwiązania, wyróżniającą się lepszą przejrzystością i widocznością oraz wysokim stopniem ochrony przed promieniowaniem UV. Nowy panoramiczny dach w Tesli waży mniej i wpuszcza o 5 razy więcej światła niż panoramy w poprzednich modelach Tesla.

Panorama jest także dostępna w modelu Audi G-Tron, jak twierdzi producent, zapewniając jasne i pełne światła wnętrze pojazdu. To rozwiązanie konstrukcyjne znajduje się także w Fiacie 500 czy Hyundai ix20.

Dach panoramiczny często można zauważyć w luksusowych pojazdach, typu Mercedes-Benz GLE, Mercedes Benz C, Nissan Qashqai, Range Rover Sport lub Ford Kuga.

Szklany dach panoramiczny bardzo często stanowi element dodatkowego wyposażenia, które można dokupić przy wyborze samochodu w salonach dealera, a nawet zamontować w przyszłości, w warsztacie samochodowym.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u